wtorek, 26 listopada 2013

Fotorelacja z Mszy ks. Tomasza Jochemczyka

Jak informowaliśmy, w ostatnią niedzielę kończącego się roku liturgicznego w Krakowie miała miejsce Msza odprawiana przez ks. Tomasza Jochemczyka, a po niej spotkanie połączone z promocją książki tego polskiego kapłana, posługującego jako proboszcz we Włoszech.

Msza odbyła się w kaplicy-sanktuarium Matki Bożej Piaskowej u krakowskich karmelitów.
Organizatorów i samego księdza bardzo zaskoczyli licznie przybyli wierni. Wszystkie miejsca były zajęte, wielu ludzi podczas Mszy musiało stać. W kazaniu celebrans wspomniał, że w jego włoskich parafialnych kościołach tylu wiernych nie ma nawet w największe święta.

O celebrę zapytałem ceremoniarza, Jarosława Jarczewskiego:

DG: Masz wieloletnie doświadczenie w liturgicznej służbie ołtarza. Jak Ci się współpracowało z ks. Tomaszem?
JJ: Bardzo dobrze, ks. Jochemczyk jest bardzo pobożnym kapłanem, który głęboko umiłował liturgię. Widać u niego wielką troskę o piękno i poprawność obrzędów. Jest jednak przy tym bardzo skromny. Zawsze mi to imponuje u kapłanów, a niestety nie jest aż tak częste jak mogłoby się wydawać.

DG: Ks. Tomasz przywiózł ze sobą szaty liturgiczne. Czy dowiedziałeś się czegoś o nich?
JJ: Tak. Są to stare szaty. Ksiądz Tomasz zwrócił uwagę na to, że w swojej parafii korzysta jedynie ze starych szat, które są piękne, i wykonane z naturalnych materiałów. Dodał przy tym anegdotę, że lewicowa prasa miała pretensje do jego biskupa o używanie bogatych starych szat, na co biskup odrzekł, że po prostu takie szaty dostał od swoich poprzedników, a nie będzie wydawał pieniędzy na nowe, brzydkie. Myślę, że wiele szczęścia mają te parafie, w których stare szaty nie poszły do spalenia. Absurdem jest wydawanie pieniędzy na nowe, często dużo brzydsze szaty, kiedy można przecież oddawać Bogu chwałę w szatach starych. Pieniądze w ten sposób zaoszczędzone można przekazać np. na cele charytatywne.

Niedługo udostępnione będzie nagranie z Mszy oraz spotkania z ks. Tomaszem.

Zdjęciami z liturgii podzielił się brat Onufry, paulin z krakowskiej Skałki.
 
 

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną poświęconą ks. Tomaszowi: ks. Tomasz Jochemczyk.