środa, 30 października 2013

Tradiclaromontana2013 - relacja pielgrzymów ze Śląska

W odpowiedzi na zaproszenie do wspólnego pielgrzymowania, członkowie Stowarzyszenia Śląskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej i wierni ze Śląska przywiązani do Mszy św. Wszechczasów i tradycyjnej pobożności,  przybyli w dniu 26 października 2013 roku na Jasną Górę w ramach VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wiernych Tradycji Łacińskiej Tradiclaromontana, aby wspólnie z katolikami z innych ośrodków Tradycji w Polsce modlić się u stóp Pani Jasnogórskiej, dziękując Bogu za Jej pośrednictwem za dar Mszy św. oraz owoce Motu Proprio Summorum Pontificum.

Pielgrzymka ze Śląska została zorganizowana przez duszpasterza śląskiego środowiska ks. Jarosława Steczkowskiego.Wyruszyła ona autokarem z Gliwic i Bytom, ale jak się okazało na miejscu w Częstochowie, wierni ze Śląska przybyli na Jasną Górę także pociągiem i samochodami osobowymi. W sumie wiernych ze Śląska (m.in. z Bytomia, Gliwic, Katowic, Chorzowa, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Gierałtowic, Imielina i Zabrza) było kilkadziesiąt (ok. 70 osób). To najlepsza frekwencja w naszym śląskim, katolickim pielgrzymowaniu.Wierni ze Sląska, dzięki sztandarowi Stowarzyszenia (Śląskiego Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej - rok założenia 2006), byli jedyną grupą, rozpoznawalną wśród innych uczestników pielgrzymki.

Wierni ze Śląska razem z innymi wiernymi z różnych stron Polski wysłuchali uroczystej Mszy św. (z asystą wyższą) odprawionej przez o. Krzysztofa Stępowskiego CSSR z Warszawy z kazaniem o. Jacka Bałemby SDB o modlitwie, pokorze i miłości bliźniego w czasach powszechnego zamętu w Kościele. Po Mszy św. na Wałach Jasnogórskich wzięli udział w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej, odprawionej przez ks. Jarosława Steczkowskiego, po której - w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - dokonali Aktu Zawierzenia NMP.

W czasie pielgrzymki nie zabrakło także wspólnej Koronki do Bożego Miłosierdzia i Różańca Świętego. Pielgrzymka była także okazją do spotkania i rozmów ze znajomymi z innych ośrodków Tradycji oraz wspólnego zdjęcia.

Artur Paczyna
Autor jest Prezesem Śląskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej z siedzibą w Bytomiu.