wtorek, 1 października 2013

Relacja z konferencji Sacra Liturgia

W dniach od 25 do 28 czerwca br. na pontyfikalnym rzymskim uniwersytecie Santa Croce przez biskupa francuskiej diecezji Fréjus-Toulon Dominica Reya zorganizowana została międzynarodowa konferencja Sacra Liturgia, której celem była promocja, odnowa i uznanie formacji liturgicznej i jej wkładu na rzecz misji Kościoła, w szczególności w świetle nauczania i przykładu Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI, Odbyła się ona w ramach obchodzonego Roku Wiary, oraz w świetle 50 rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, co nawiązywało do zaleceń duszpasterskich na ten Rok wydanymi przez Kongregację Nauki Wiary.

W czasie konferencji, w której uczestniczyło ok. 300 osób z 34 krajów (zarówno duchownych, jak i świeckich) swe wykłady wygłosiło 20 prelegentów (m.in. kardynałowie Burke oraz Ranjith, czy też tak znane osoby w świecie liturgii katolickiej, jak jeden z organizatorów, autor „Organicznego Rozwoju Liturgi Rzymskiej”, benedyktyn Alcuin Reid, ksiądz prałat Nicola Bux, czy też oratorianin o. Uwe Michael Lang). Uczestnikami tego sympozjum było również wiele osobistości znanych ze świata wirtualnego takich jak: ks. John Zuhlsdorf (autor bloga - What Does The Prayer Really Say), Michael Voris (ChurchMillitiant), czy też prawie cała redacja New Liturgical Movement – łącznie z jej redaktorem naczelnym Jeffreyem Tuckerem – który wygłosił wykład na temat sposobów promocji liturgii katolickiej w internecie.

W czasie wielu serdecznych rozmów z osobami zgromadzonymi na tym wydarzeniu można był odnieść optymistyczne wrażenie, że sprawy liturgi która jest szczytem i źródłem życia Kościoła leżą na sercu bardzo wielu ludziom – zarówno wysoko postawionym w hierarchii Kościelnej, jak również świeckim, którzy przybyli na tę konferecję z najdalszych zakątków świata (np. z Australii czy Ameryki Południowej). Odczuć można było również bardzo dużą otwartość i przystępność, wśród biorących udział w tym wydarzeniu hierarchów, którzy jednak wcale nie wzbraniali się przed okazywaniem im publicznej czci należnej następcom apostołów (jak np. gestu ucałowania biskupiego pierścienia).

Spośród licznych świadectw, którymi uczestnicy tej konferencji podzielili się zarówno w czasie oficjalnych wystapień, jak i rozmów prywatnych można wysnuć wniosek, że w parafiach w których dba się o liturgię (zarówno w formie zwyczajnej, jak i nadzwyczajnej) życie katolickie rozkwita w każdej sferze (co oczywiste liturgicznej, ale również charytatywnej), jest wiele powołań do życia duchownego, a liczba chrztów o wiele przewyższa liczbę pogrzebów. Być może własnie to bardzo pozytywne podejście do Liturgii w kosciele amerykańskim spowodowało, ze od 2005 roku (a więc od czasu wyboru na papieża Benedykta XVI) w USA wzrosła bardzo liczba seminarzystów i nowowyświęcanych księży.

Autor tekstu: Jarosław Syrkiewicz