czwartek, 31 października 2013

Nieprzemijająca nowość - Tomaszowa teologia. Dostępna w formie katechizmu


Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683 przygotowało edycję niezwykle potrzebnego dzieła: Katechizmu Katolickiego według Summy Teologicznej św. Tomasza z Akwinu o.Tomasza Pegues'a OP. Oto uporządkowana Tomaszowa myśl, wyrażona w precyzyjnym języku, a dotycząca zagadnień dla wiary i katolickiej formacji intelektualnej najistotniejszych.

Teologowie i katecheci, kaznodzieje i inni nauczający, w przeważającej większości zapomnieli o Mistrzu Tomaszu z Akwinu. Zapewne z powodu tego zapomnienia mamy do czynienia z szokującym analfabetyzmem religijnym. Nie zapobiega mu ani katechizacja w szkole, ani katolickie media, ani nawet coniedzielna obecność na Mszach świętych i wysłuchiwanie kazań.

Dziś rzadko mówi się o rzeczach najważniejszych, a jeszcze rzadziej mówi się o nich klarownie, wyraźnie i zrozumiale.

Przyczyną tego opłakanego stanu rzeczy jest nie tylko brak odpowiedniej formacji w seminariach duchownych, lecz także zupełna niedostępność literatury, która dawałaby uporządkowaną i uzasadnioną wiedzę na temat podstawowych prawd wiary.

Dlatego trudno przecenić obecność Katechizmu na polskim rynku księgarskim.

Ten Katechizm będzie lekturą zasadniczą dla wszystkich, którzy chcą w swoje katolickie myślenie wprowadzić ład, którzy w kształtowaniu swej wiary chcą sięgać do najlepszej teologii - teologii Tomasza z Akwinu.
Więcej szczegółów na stronie Centrum Kultury i Tradycji.