piątek, 25 października 2013

Dziś rozpoczyna się Tradiclaromontana2013

VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę rozpocznie się uroczystym odsłonięciem Cudownego Obrazu i Mszą Świętą wedle formularza „Fundamenta eius”, celebrowaną przez Ojca Krzysztofa Stępowskiego CSsR. Pierwsi pielgrzymi wyruszyli na Jasna Górę ze Szczecina o trzeciej nad ranem. Wszyscy zaś dotrą na miejsce najpóźniej o godz. 13:00.

W piątkowym programie pielgrzymki przewidziana jest jeszcze Droga Krzyżowa, Nieszpory i Apel Jasnogórski. Tego dnia w wydarzeniach pielgrzymki przewiduje się udział ok. 250 pielgrzymów z różnych wspólnot na terenie całego kraju. Wszyscy pielgrzymi, którzy przybywają na Jasna Górę w ramach grup zorganizowanych przez Fundację Inicjatywa Włodowicka są zakwaterowani w Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II.

Sobotni dzień pielgrzymki rozpocznie się wspólnym śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W programie przewidziano również Msze Święte ciche, uroczysty Różaniec oraz modlitwę zawierzenia. Kulminacyjnym punktem nie tylko soboty, ale również całej pielgrzymki będzie Solenna Msza Święta o Krzyżu Świętym celebrowana w Bazylice Jasnogórskiej. Kazanie - „Pokora Maryi – światłem na drodze wierności Tradycji” - podczas Mszy wygłosi ks. Jacek Bałemba SDB. Mszę świętą główną pielgrzymki zakończy śpiew modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka.

Sobotni dzień pielgrzymki będzie dniem najliczniejszego udziału wiernych w pielgrzymce. Tego dnia bowiem na Jasną Górę dotrą również pielgrzymi, którzy nie mieli możliwości udziału w pielgrzymce już od piątku. W sobotę o godz. 14:00 przewidziane jest spotkanie formacyjne pielgrzymów w Kaplicy Różańcowej. Podczas tego spotkania będą przedstawiane przybyłe grupy pielgrzymów oraz zaprezentowane zostaną informacje dotyczące przyszłorocznej pielgrzymki. W takcie tego spotkania będzie możliwość rejestracji pielgrzymów i wpisów do księgi pamiątkowej. Ostatnim wydarzeniem tegorocznej pielgrzymki będzie wspólne pamiątkowe zdjęcie pielgrzymów przed Bramą Lubomirskich.