wtorek, 8 października 2013

Inauguracja Akademii Tradycja i Przyszłość po raz drugi

W sobotę, 5 października AD 2013, po raz drugi rozpoczęła swoją edukacyjną działalność Akademia Tradycja i Przyszłość. Punktualnie o 10.30 sala oratorium przy kościele oo. Redemptorystów była wypełniona po brzegi. Do ubiegłorocznych słuchaczy Akademii dołączyli nowi, którzy w tym roku rozpoczynają kurs podstawowy. Na pierwszym po wakacyjnej przerwie wykładzie pojawili się słuchacze z różnych miejscowości i w bardzo różnym wieku. Śmiało można powiedzieć, że zasiadły obok siebie cztery pokolenia. Rozpoczęcie nowego roku akademickiego transmitowała telewizja Razem.

A zaczęło się nie byle jak. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Tadeusz Guz, znakomity filozof i publicysta, autor wielu publikacji i książek, dziekan Wydziału Zamiejscowego Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL w Tomaszowie Lubelskim. W swoim wykładzie Ksiądz profesor ukazał wartość studium, poznawania rozstrzygnięć filozoficznych, które stały się dobrem wspólnym cywilizacji łacińskiej. Jeśli nie odpowiemy sobie na pytanie kim jest człowiek, po co żyje, jak odróżnić prawdę od fałszu, dobro od zła, piękno od szpetoty – będziemy bezbronni wobec dominujących nurtów współczesnej kultury. Ksiądz profesor podziękował słuchaczom Akademii, że poświęcają swój czas poszukiwaniu odpowiedzi na te najważniejsze pytania. – Wybraliście najlepszą cząstkę – mówił nasz Gość.

Po wykładzie można było zadawać pytania prelegentowi i spotkanie przekształciło się w żywą dyskusję. Na koniec Ksiądz Tadeusz Guz podpisywał swoje książki oraz toczył rozmowy w kuluarach, które jak zawsze podyktowane są emocjami z jakimi z wykładu wychodzą jego słuchacze. Kolejne zajęcia w Akademii Tradycja i Przyszłość już w sobotę 12 października. Ci, którzy jeszcze się nie zdecydowali, będą mogli w tym dniu zapisać się na zajęcia w Akademii i wysłuchać ciekawych, wartościowych prelekcji. Zajęcia rozpoczynają się o godz.10.00 przy ul. Karolkowej 49. Przed zajęciami Msza św. o godz. 09.15. Na stronie Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683 można obejrzeć galerię zdjęć z uroczystości.