niedziela, 18 sierpnia 2013

Biało-Czarno-Czerwona A.D. 2013 - fotorelacja

Po raz 19. pielgrzymi kultywujący tradycyjną katolicką liturgię i duchowość szli na Jasną Górę w ramach Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Akademickiej Grup "17". Przewodnikiem grupy, jak w poprzednich latach, był ks. Grzegorz Śniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza.


Jak co roku, pielgrzymka rozpoczęła się Mszą świętą w dniu Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia. Po niej pątnicy wyruszyli na dziewięciodniowy szlak. W czasie drogi, modląc się i śpiewając tradycyjne pieśni, mieli okazję słuchać konferencji, przystąpić do Sakramentu Pokuty a przede wszystkim uczestniczyli w Mszach świętych w rycie klasycznym, sprawowanych naprzemiennie w mijanych kościołach albo na starannie przygotowanym ołtarzu polowym.Wieczorem 14 sierpnia, w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odświętnie odziani pielgrzymi w liczbie ponad stu osób dotarli przed tron Królowej Polski w jasnogórskim sanktuarium. Po chwili modlitwy przed Cudownym Obrazem udali się do Kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie sprawowana była przez Księdza Przewodnika uroczysta Msza z asystą wyższą. 


Zwieńczeniem pielgrzymki była solenna liturgia sprawowana w tym samym miejscu w poranek uroczystości Wniebowzięcia. Najświętszą Ofiarę sprawował ks. Sergiusz Orzeszko, w asyście współbraci z Instytutu Dobrego Pasterza: ks. Leszka Królikowskiego i ks. Grzegorza Śniadocha, pełniących funkcję diakona i subdiakona.   


Zdjęcia zamieszczone w tekście, autorstwa Anity Kalinowskiej, zaczerpnięto z obszernych galerii, które w całości można obejrzeć w internecie: część 1, część 2.