sobota, 6 lipca 2013

Rośnie zainteresowanie Summorum Pontificum w Polsce

Prawie rok temu opublikowaliśmy podsumowanie pięciu lat obowiązywania Summorum Pontificum w Polsce podając szereg problemów i nadziei. Dzisiaj, jak co roku, publikujemy statystykę regularnie celebrowanych Mszy trydenckich w Polsce. Kilka z wymienionych we wspomnianym artykule problemów jest na dobrej drodze do szczęśliwego rozwiązania. W Białymstoku mamy już pierwszy w Polsce kościół przeznaczony wyłącznie do odprawiania Mszy w starym rycie. Instytut Dobrego Pasterza prowadzący tam duszpasterstwo ma perspektywy formalnego erygowania domów w Polsce. Daje to nadzieję, że polscy klerycy, którzy przyjmą wkrótce w tej wspólnocie święcenia kapłańskie będą mogli pracować w swoim ojczystym kraju.

Ze względu na coraz większą złożoność zbierania danych, w tym roku po raz kolejny upraszczamy nasze statystki. Od teraz corocznie będziemy liczyć wyłącznie kościoły i kaplice w Polsce, w których katolik może w każdą niedzielę uczestniczyć w Mszy trydenckiej odprawianej na podstawie papieskiego motu proprio Summorum Pontificum. W statystykach nie uwzględniamy przerw wakacyjnych.

Sześć lat po ogłoszeniu Summorum Pontificum przez Benedykta XVI, w Polsce jest 28 kościołów lub kaplic z regularnie odprawianą coniedzielną Mszą trydencką.

Będzin - kapl. Św. Józefa
Białystok - Imienia Maryi i Św. Stanisława
Bielsko-Biała - Narodzenia NMP
Brwinów - Św. Floriana
Bydgoszcz - Św. Wincentego a Paulo
Bydgoszcz - Najśw. Serca PJ
Bytom - Ducha Św. 
Gdańsk  - Św. Antoniego Padewskiego
Gliwice - Trójcy Św. 
Józefów - MB Częstochowskiej
Kraków  - Św. Krzyża
Kraków - Św. Antoniego Padewskiego
Lublin - Niepokalanego Poczęcia NMP
Łódź - Św. Józefa
Opole - Św. Sebastiana
Piaseczno - kapl. MB Częstochowskiej
Płock - Św. Stanisława Kostki
Poznań - Św. Anotniego
Poznań - Maryi Królowej
Przemyśl - Św. Teresy z Avila
Rzeszów - Św. Krzyża
Siedlce - Św. Krzyża
Świnoujście - Bł. Michała Kozala BM
Toruń - Św. Józefa
Warszawa - Św. Klemensa
Wielgolas - MB Łaskawej
Wrocław - NMP na Piasku
Zielonka - MB Częstochowskiej

Ciekawy jest trend tej statystyki, który pokazuje przyspieszenie wzrostu w ostatnich dwóch latach.Przypominamy, że na bieżąco uaktualniamy mapę Polski zaznaczając na niej wszystkie miejsca, gdzie regularnie można uczestniczyć w Mszy trydenckiej (nie tylko w niedzielę). Prosimy o przesyłaniem nam informacji na adres e-mail redakcji: nowyruchliturgiczny@gmail.com w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek braków lub nieaktualnych danych. Zachęcamy do umieszczania naszej mapki na wszystkich stronach związanych z Mszą trydencką.