poniedziałek, 29 lipca 2013

Czy papież Franciszek rezygnuje z Summorum Pontificum?

Katolicki internet od rana wrze po informacji podanej przez Sandro Magistra. Magister informuje o dekrecie Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskeigo z 11 lipca: "Dekret ma datę 11 lipca 2013 r., numer 52741/2012 oraz podpisy prefekta kongregacji kardynała Joao Braz de Aviz oraz sekretarza tej kongregacji arcybiskupa José Rodrígueza Carballo - franciszkanina."
W dekrecie stoi, że "każdy zakonnik należący do Franciszkanów Niepokalanej jest zobowiązany do celebracji liturgii według  rytu zwyczajnego oraz, że jeśli zajdą takie okoliczności, na użycie formy nadzwyczajnej (Vetus Ordo) każdy zakonnik i każda wspólnota o to występująca, musi mieć jednoznaczne pozwolenie kompetentnych władz."

Wygląda to na istotne odejście od jednego z głównych osiągnięć Benedykta XVI - liberalizacji użycia starszej formy rytu rzymskiego. Piszę o tym na podstawie dostępnych obecnie wiadomości. Wkrótce powinno nadejść więcej informacji, które pozwolą na wyjaśnienie tej sprawy.