wtorek, 11 czerwca 2013

Paryż - Chartres 2013: wspomnienia z pielgrzymki

Na Zesłanie Ducha Świętego, podobnie jak w latach ubiegłych, byliśmy świadkami manifestacji żywotności Tradycji katolickiej. Ok. 10 000 pielgrzymów wyruszyło w sobotę z katedry Notre Dame w Paryżu, by po trzech dniach, pielgrzymując przez pola i leśne dukty regionu Ile-de-France dotrzeć do katedry Notre Dame w Chartres.
 

Rankiem w dniu rozpoczęcia pielgrzymki światowe agencje doniosły iż ustawa zezwalająca na zawieranie pseudo-małżeństw i adopcje dzieci przez osoby tej samej płci została właśnie przyjęte przez Francuskie Zgromadzenie Narodowe. Większość francuskich katolików biorących udział w pielgrzymce brała i bierze aktywny udział w protestach przeciw temu haniebnemu „prawu”, które organizowane są w całej Francji. Dlatego też nie dziwiło, że spora liczba francuskich pielgrzymów nosiła koszulki z napisem "La manif pour tous" - będący jakby znakiem firmowym wszystkich uczestników tych manifestacji.


Polaków w tym roku było ok. 25, zgrupowanych (jak co roku) w 2 grupy: św. Tomasza z Akwinu - którą tworzyli uczniowie katolickiej szkoły z Gorzowa Wielkopolskiego wraz ze swoim opiekunem, rok w rok przywożącym swoich podopiecznych na tę pielgrzymkę panem Markiem Robakiem (w liczbie ok 15 osób) -  oraz ok. 10 osób starszych pochodzących z różnych rejonów Polski tworzących grupę św. Stanisława. W tym roku polskim pielgrzymom towarzyszył również duszpasterz, ks. Zbigniew Samociak – proboszcz z Krosna Odrzańskiego.


Trzy dni ciężkiego marszu, w trudnych warunkach pogodowych (często padający mocny deszcz), były wypełnione różańcem, śpiewem, oraz codziennymi medytacjami przygotowanymi przez organizatorów. W tym roku tematem, którego dotyczyły te medytacje był „Edukacja drogą do świętości”.


Pierwszego dnia Msza śpiewana celebrowana w paryskim kościele katedralnym - słynnej katedrze Notre Dame tuż przed wyruszeniem pielgrzymki, w czasie której homilię wygłosił pomocniczy biskup Paryża - Hieronim Beau.

 
Drugiego dnia pielgrzymki Msze polową celebrowali Franciszkanie Niepokalanej.Warto wspomnieć, ze subdiakonem na niej był Polak - br. Maciej, który za kilka dni przyjmie świecenia kapłańskie.

 

Natomiast  w ostatnim dniu, będącym kulminacją i zakończeniem pielgrzymki, Msza pontyfikalna w katedrze w Chartres odprawiona została przez biskupa Wersalu - Eryka Aumoniera,  w obecności miejscowego ordynariusza, biskupa Michała Pansarda.

Tekst: Jarosław Syrkiewicz