wtorek, 8 stycznia 2013

Summorum Pontificum - wsparcie dla wiernych

Przypominamy, że Stowarzyszenie Una Voce Polonia udziela grupom wiernych porad w zakresie stosowania prawa kościelnego zawartego w papieskim motu proprio Summorum Pontificum oraz instrukcji Universae Ecclesiae. W minionym roku już pięć grup wiernych z różnych regionów Polski otrzymywało wsparcie w tym obszarze.

Stowarzyszenie pragnie pomagać grupom wiernych, dążących do uczestnictwa w Mszach w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, przede wszystkim poprzez konsekwentne wypełnianie woli Ojca Świętego zawartej w art. 7 Summorum PontificumJeśli grupa wiernych świeckich nie otrzymała od proboszcza zgody na swoją prośbę, o której mowa w art. 5 par. 1 informuje o tym biskupa diecezjalnego, który jest usilnie proszony o spełnienie ich prośby. Jeśli biskup z jakiegokolwiek powodu nie może zapewnić takiej celebracji, sprawa kierowana jest do Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”.

Zachęcamy do zgłaszania się do Stowarzyszenia w szczególności grupy, które:
- nie wiedzą do kogo się zwrócić w sprawie Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego,
- nie otrzymały na swoją prośbę zgody i nie są pewne jakie powinny być kolejne kroki,
- nie wiedzą jak sformułować dobre pismo do proboszcza lub biskupa,
- potrzebują zewnętrznej opinii, oceny lub porady odnośnie kontaktów z władzami kościelnymi,
- chcą swoją sprawę przedstawić do osądu Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, a nie wiedzą jak dobrze się do tego zabrać.

Stowarzyszenie jest członkiem Międzynarodowej Federacji Una Voce, która utrzymuje bezpośrednie i stałe kontakty z Komisją Ecclesia Dei i jednocześnie chętnie wspiera Stowarzyszenie Una Voce Polonia w rozwiązywaniu trudnych spraw związanych z dostępem do Mszy w formie nadzwyczajnej.

Adres e-mail do Stowarzyszenia: uvp(at)unavocepolonia.pl . 

Każdy, kto chciałby wspomóc finansowo tę działalność, jak również kolejne planowane przedsięwzięcia Stowarzyszenia, może to zrobić wpłacając darowizny na konto:

Stowarzyszenie Una Voce Polonia
Volkswagen Bank Polska
11 2130 0004 2001 0597 9745 0001

Na stronie Stowarzyszenia  jest także dostępny link do wpłat darowizn poprzez usługę PayPal.