poniedziałek, 17 grudnia 2012

Tradycyjne nieszpory w Lublinie - nagranie i zdjęcia

22 listopada w Lublinie, w ramach Tygodnia Muzyki Chrześcijańskiej Cecylianka, miały miejsce uroczyste nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie.

Organizatorzy spodziewali się się ok. 100 gości, optymistycznie przygotowali jednak 200 modlitewników, których, jak okazało się, że mimo wszystko zabrakło. Barokowy, seminaryjny kościół pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa był całkowicie wypełniony wiernymi, z czego dużą część stanowili ludzie młodzi. Cieszyła również obecność wielu kapłanów. Przed nieszporami miał miejsce występ scholi Vox Iucunda z Lubelskiego Środowiska Tradycyjnej Liturgii Rzymskiej, która zapewniała również  oprawę muzyczną liturgii.


Celebransem był ks. dr. Piotr Paćkowski, dobrze znany w lubelskim środowisku, kapłan Diecezji Siedleckiej i pracownik Instytutu Muzykologii KUL. Asystowali mu lubelscy diakoni, a posługę liturgiczną zapewnili klerycy Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.


Psalmy były wykonywane w języku polskim, dzięki czemu cały kościół włączał się w śpiew. Ze wszystkich wydarzeń, które w ramach Cecylianki odbywały się w kościele, ten wieczór zgromadził najwięcej ludzi.


Nieszpory oraz odbywające się bezpośrednio po nich wystawienie Najświętszego Sakramentu zostały nagrane i udostępnione w sieci:


Film i zdjęcia pochodzą od organizatorów celebracji.