środa, 17 października 2012

Sprawozdanie z rekolekcji w Śmiechowie

"Integralność przestrzeni sakralnej" - to temat przewodni rekolekcji, które zgromadziły w dniach 28-30 września 2012r. w Śmiechowie k. Gąsek wiernych tradycji łacińskiej z Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej. W gościnnych progach parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Śmiechowie rekolekcje poprowadził ks. dr Wojciech Grygiel FSSP. 

Rekolekcje rozpoczęły się od wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu. W postawie pełnej pokory, kiedy stworzenie klęczy przed swoim Stwórcą, prosiliśmy o błogosławione owoce rozpoczynających się rekolekcji. Następnie, po zakwaterowaniu, uczestnicy spotkali się w sali jadalnej domu parafialnego, gdzie po powitaniu ks. Wojciech wprowadził nas w tematykę rekolekcji oraz zachęcił do wspólnego odmawiania Liturgii Godzin (Brewiarz dla świeckich), którą posługiwaliśmy się w ciągu całych rekolekcji. Wieczorem wysłuchaliśmy Mszy Św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, którą celebrował ks. Grygiel.


Następnego dnia po Jutrzni przyszedł czas na wykłady. W kilku blokach prowadzący przybliżył uczestnikom różne aspekty tematu głównego czyli "Integralności przestrzeni sakralnej". Poczynając od wyjaśnienia spraw architektonicznych, orientowania świątyń, podziału przestrzennego, "aranżacji" przestrzeni sakralnej, poprzez język, symbolikę, metafizykę starej liturgii oraz jej wręcz matematyczną przewidywalność i regularność, ład
i harmonię, a kończąc na muzyce zobrazował teocentryczny charakter kultu i dawnej liturgii, ale i wagę tych wszystkich elementów dla lepszej percepcji wiernych. Ponadto w swoich wykładach ks. Wojciech Grygiel przypomniał o rozpoczynającym się Roku Wiary oraz o programie Nowej Ewangelizacji. Wyraził opinię, iż nowa ewangelizacja nie musi oznaczać, że podejmowane inicjatywy będą miały wyłącznie charakter kolejnych nowinek. 


Kulminacyjnym punktem tego dnia rekolekcji, przypadającego w uroczystość św. Michała Archanioła, była Msza Św. sprawowana z całym bogactwem liturgicznym przez ks. Wojciecha Grygiela. Tego dnia odmówiliśmy również Koronkę do Miłosierdzia Bożego, różaniec oraz pozostałe modlitwy brewiarzowe - Nieszpory i Kompletę. W przerwach między wykładami, oprócz posiłków, był czas na rozmowy, dyskusje, spacer nad morzem, ale i urodzinowe życzenia dla jednej z uczestniczek oraz urodzinowy tort.
 
Na stronie internetowej Internetowej Telewizji Ewangelizacyjnej DOBRE MEDIA, działającej pod patronatem Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej, można obejrzeć nagrania z Mszy świętych i konferencji, wygłoszonych przez ks. Wojciecha Grygiela podczas rekolekcji w Śmiechowie.


Niedziela, kończąca czas rekolekcji, była dniem pytań, podsumowań, podziękowań i refleksji. Najpiękniejszym uwieńczeniem tych rekolekcji była uroczysta Msza Św. odprawiona przez ks. Wojciecha. Oprócz uczestników przybyli na nią członkowie ich rodzin, dzieci, księża wspierający i posługujący w naszym środowisku (w miarę możliwości czasowych i obowiązków również uczestniczący w rekolekcjach), ministranci oraz pozostali wierni z koszalińskiego środowiska tradycjonalistów.

Relacja z rekolekcji ukazała się także w lokalnym Gościu Niedzielnym.

Tekst: Anna Bendyk
Zdjęcia: Karolina Pawłowska, Gość Niedzielny