poniedziałek, 22 października 2012

Nowe placówki IDP i obłóczyny w FSSP

Za oficjalną stroną Instytutu Dobrego Pasterza w Polsce podajemy informację, gdzie będą posługiwali dwaj polscy księża z tego zgromadzenia przebywający w Polsce.

Ksiądz Grzegorz Śniadoch obejmie nowo erygowane Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Białymstoku, na którego siedzibę przeznaczono kościół, kóry od momentu odzyskania niepodległości pełnił funkcję świątyni parafialnej p.w. Imienia NMP i Św. Stanisława biskupa męczennika. Świątynia nie jest duża, ale w Białymstoku nie ma innych nie używanych kościołów, ta zaś była dawnym kościołem parafialnym, do czasu aż parafia wybudowała nowy duży kościół p.w. Andrzeja Boboli.


Kościół będzie przeznaczony na wyłączność celebracji w klasycznym rycie rzymskim. Nowego duszpasterza czekają jednak duże prace związane z przystosowaniem wnętrza świątyni oraz jego konserwacją. 

Oficjalne rozpoczęcie działalności Duszpasterstwa przewidziano na Niedzielę Chrystusa Króla, 28 października b.r., o godzinie 10.30. Będzie to stała pora celebracji niedzielnych. W dni powszednie Msze św. trydenckie będą sprawowane o 7.00. 

Ponadto w Białymstoku Msze tradycyjne są sprawowane w III niedzielę miesiąca o 13.30 w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - "Starym kościele"

Ksiądz Sergiusz Orzeszko natomiast rozpocznie posługę w Szczecinie, ale jeszcze nie wiadomo w której parafii (prawdopodobnie będzie to szczecińska katedra). Przez pierwszy rok będzie także kończył swoje rozpoczęte w Rzymia studia z teologii moralnej. Ksiądz Sergiusz zacznie posługiwanie w Szczecinie od Niedzieli Chrystusa Króla, tj. od 28 października b.r.

Źródło: pastorbonus.pl

***

Informujemy, iż w sobotę 12 października br. dwóch polskich alumnów z seminarium Bractwa Kapłańskiego św. Piotra w Wigratzbad: Michał Kołodziej oraz Krzysztof Pryczek, przyjęło tonsurę i zostało obłóczonych przez J. Eks. ks. abpa Wolganga Haasa w kościele barokowym w Lindau, w Bawarii. Zdjęcia z tej uroczystości można znaleźć na stronie fssp.pl.