poniedziałek, 15 października 2012

Msza w rycie dominikańskim o Różańcu św.

6 października, w przededniu święta Matki Bożej Różańcowej, odbyła się kolejna już w Krakowie, w kościele św. Idziego, śpiewana Msza święta w rycie dominikańskim. Tym razem była to Msza wotywna o Najświętszym Różańcu Najświętszej Maryi Panny. Takie Msze są przewidziane tylko w tradycyjnej liturgii dominikańskiej, gdzie sięgają XVI wieku. Co ciekawe, celebracja miała miejsce nie tylko w październiku, różańcowym miesiącu, ale i przy ołtarzu różańca świętego.

Najświętszą Ofiarę celebrował i kazanie wygłosił o. Wojciech Gołaski OP z Estonii. Śpiew chorału pamiętającego XIII wiek prowadził Marcin Bornus Szczyciński wraz z o. Tomaszem Grabowskim OP i braćmi z krakowskiego konwentu, zaś lekcję zaśpiewał br. Wojciech Sznyk OP.

Służbę liturgiczną, promocję i śpiewniki zapewniła Fundacja św. Grzegorza Wielkiego. Patronat nad celebracją objęła Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Bardzo miłą niespodzianką było ogłoszenie wydarzenia na oficjalnej stronie polskiej prowincji dominikanów.

Cieszy bardzo duże zainteresowanie dominikańską liturgią, którego wyraźnym znakiem był wypełniony wiernymi kościół. We Mszy uczestniczyło również kilku kleryków oraz bracia franciszkanie. Po Eucharystii rozważaliśmy radosną tajemnicę różańca w intencji polskich dominikanów.Kolejna taka Msza Święta celebrowana będzie 27 października o 15:30 również w kościele św. Idziego.

Organizację kolejnych Mszy można wesprzeć wspomagając Fundację św. Grzegorza Wielkiego.