piątek, 28 września 2012

Inicjatywy Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny

Dominikański Ośrodek Liturgiczny rozpoczyna zapisy na I i II rok Szkoły Kantorów. Szkoła powstała z troski o piękno śpiewu liturgicznego i z potrzeby wzmocnienia przewidzianej w dokumentach Kościoła funkcji kantora. Aby pełnić funkcję kantora potrzeba rzetelnej wiedzy na temat muzyki liturgicznej oraz konkretnych umiejętności muzycznych. Szkoła Kantorów wychodzi naprzeciw zarówno amatorom, jak i osobom już wykształconym muzycznie, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje w zakresie muzyki liturgicznej.

Szkoła Kantorów to miejsce, gdzie nacisk kładziony jest przede wszystkim na zdobywanie umiejętności praktycznych, których rezultaty uczestnicy mogą realnie wykorzystać w środowiskach liturgicznych, z których się wywodzą. Szkoła pozwala posiąść wiedzę i praktyczne umiejętności, które umożliwiają inicjowanie i prowadzenie śpiewu w zgromadzeniu liturgicznym w zakresie śpiewów kościelnych.

Więcej informacji na temat kursu można znaleźć na http://www.liturgia.pl/projekty/szkolakantorow

Fundacja organizuje także już po raz drugi kurs studium tworzenia średniowiecznych manuskryptów pod tytułem „Skryptorium”. Trwają zapisy na zajęcia w Krakowie na rok akademicki 2012/2013.

Warsztaty te są próbą ożywienia średniowiecznego skryptorium, wraz jego filozofią, metodami pracy, stylem pisma i zdobień, a wreszcie i celem ostatecznym jego istnienia: stworzeniem manuskryptu – będzie to ewangeliarz w stylu XIII-wiecznym.

Uczestnicy zagłębią się w używane setki lat temu techniki kaligrafii, zdobienia i złocenia i spróbują je połączyć z teraźniejszością, zachowując ówczesny klimat.

Szczegóły projektu można znaleźć na stronie www.liturgia.pl/projekty/skryptorium