środa, 25 lipca 2012

Z redakcyjnej poczty (VIII) - podsumowanie wydarzeń w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

Publikujemy list naszego czytelnika, Pana Rafała Semołonika, będący podsumowaniem wydarzeń, jakie miały miejsce w ciągu ostatniego roku w koszalińskim środowisku wiernych przywiązanych do liturgii sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

W lipcu 2011 neoprezbiter, ks. Paweł Kowalski, odprawił Msze prymicyjną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i udzielił błogosławieństwa prymicyjnego. Było to ważne wydarzenie dla wiernych Tradycji Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, pierwsze takie prymicje od wielu lat.We wrześniu po raz kolejny zorganizowano pielgrzymkę na Górę Chełmską do Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, jako podziękowanie za dar Mszy Św. trydenckiej w Koszalinie. Pieczę kapłańska nad tym wydarzeniem ojciec Kszysztof Szachta OFMconv, który celebruje Msze tradycyjne w pierwsze niedziele miesiąca w kościele św. Józefa Oblubieńca w Koszalinie.W październiku udało się zorganizować pierwsze Tradirekolekcje w Śmiechowie koło Gąsek nad Morzem Bałtyckim. Trwały dwa dni i były prowadzone przez księdza dra Janusza Bujaka, który przybliżył historie muzyki kościelnej i jej rozwój na przełomie wielowiekowej tradycji kościoła i ojca Krzysztofa Szachtę, który przygotował wykład o Mszy świętej i jej znaczeniu w życiu katolika.

W ramach rekolekcji odbyły się też warsztaty dla ministrantów i nauka śpiewu gregoriańskiego pod kierownictwem Ewy Cisoń. Był czas na modlitwę, rozmowy ale przede wszystkim była codzienna Msza i ta szczególna, niedzielna, sprawowana z całym bogactwem liturgicznym w intencji Ojczyzny przez ojca Krzysztofa.Długi czas trwało poszukiwanie miejsca, gdzie można by było odprawiać cotygodniową Mszę świętą. Takie miejsce, dzięki Opatrzności Bożej, znalazło sie w kaplicy Caritas w Koszalinie. Jej gospodarz, ksiądz Adamem Wakulicz, nie tylko udostępnił miejsce na sprawowanie Mszy, ale także stał się mocnym oparciem dla tego przedsięwzięcia i niejednokrotnie dodawał otuchy i wsparcia dla tego dzieła.

Od maja 2012 w Koszalinie odprawiane są cotygodniowe Msze w kaplicy we wtorki o godz.19. Grono sprawujących je kapłanów tworzą: ksiądz Paweł Kowalski, który dzielnie pokonuje trasę z Miastka do Koszalina z grupą ministrantów (75 km w jedna stronę), ksiądz dr. Janusz Bujak, ojciec Krzystof Szachta z Darłowa, i wspomniany już ksiądz Adam Wakulicz, który swoja pierwszą Msze w formie nadzwyczajnej  odprawił 17 lipca br. Ze środowiskiem współpracuje także ksiądz Józef Potyrała, emerytowany kapłan z Kołobrzegu, który przez długi czas odprawiał niedzielne Msze święte w Koszalinie.

Plany na najbliższą przyszłość to kolejne Tradirekolekcje w Śmiechowie w dniach 28-30 września, które poprowadzi ksiądz Wojciech Grygiel FSSP oraz następna pielgrzymka na Górę Chełmską.