poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Instytut Świętego Filipa Neri w Berlinie

Głównym charyzmatem, działającego w stolicy Niemiec Instytutu jest, na wzór Oratorium Świętego Filipa, pielęgnacja liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (będącego wyłącznym rytem zgromadzenia) a także śpiewu sakralnego. Oprócz tego prowadzone jest apostolstwo parafialne, czyli codzienna posługa w konfesjonale, katechizacja dzieci i młodzieży, kierownictwo duchowe. Instytut oferuje także możliwość odprawiania rekolekcji indywidualnych, zwłaszcza dla kapłanów którzy celebrują w rycie nadzwyczajnym.


Przełożonym wspólnoty jest ks. dr. Gerald Goesche. Warunkiem wstąpienia do Instytutu jest  dobra znajomość języka niemieckiego. Okres próbny trwa jeden rok. Studia odbywają się w Berlinie i zaocznie w Rzymie.


Instytut prowadzi duszpasterstwo w kościele św. Afry w Berlinie (Graunstraße 31). Msze święte odbywają się w tygodniu o godz. 18.00, w soboty o 9.00, a w niedziele o 10.30 W niedziele i święta śpiewane jest proprium gregoriańskie, a w większe święta msze polifoniczne przez chór Palestrina Esemble Berlin. Przed każdą Mszą św. wierni odmawiają różaniec św. wraz z litanią do św. Józefa.

Więcej informacji, a także bogatą dokumentację fotograficzną z celebracji liturgicznych, można znaleźć na prowadzonym przez członka Instytutu, brata Marcina Górala, blogu: http://instytutstphilippneriberlin.blogspot.de/.