sobota, 10 marca 2012

Opera omnia Benedykta XVI - Teologia liturgii

„W sprawowaniu liturgii decyduje się przyszłość wiary i Kościoła” – te słowa Josepha kard. Ratzingera zostały umieszczone na okładce książki „Teologia liturgii. Sakramentalne podstawy życia chrześcijańskiego”. Otwiera ona serię „Opera omnia” obecnego Papieża. Pierwszy tom „Dzieł” został zaprezentowany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który jest wydawcą polskiej edycji.

Liturgia stanowi szczególną przestrzeń spotkania Boga i człowieka, a Joseph Ratzinger potrafi o tym przekonywać. Sam Autor zdecydował, że chociaż w systematycznym treściowym układzie całości tom o liturgii ma numer 11, to jednak ukazuje się jako wprowadzający.

„To nie jest suchy, akademicki wykład. To jest słowo człowieka, któremu bardzo zależy na tym, żeby było to słowo przemieniające czytelnika” – walory dzieła podkreślał jego tłumacz, o. Wiesław Szymona OP. Pisma Josepha Ratzingera dotyczące liturgii zostały pogrupowane w 5 części: Duch liturgii; Typos-Mysterium-Sacramentum; Świętowanie Eucharystii – źródło i szczyt życia chrześcijańskiego; Teologia muzyki kościelnej; Dalsze perspektywy. Tom liczy niespełna 700 stron wypowiedzi przyszłego Papieża na temat liturgii. Niektóre z nich były wcześniej dostępne w takich publikacjach, jak: "Duch liturgii", "Święto wiary", "Nowa pieśń dla Pana" czy "Źródła reformy Benedykta XVI".

Ze szczegółowym spisem treści dzieła można zapoznać się na stronie Internetowej Księgarnii Katolickiej SANCTUS