piątek, 4 listopada 2011

Otrębusy: Msza trydencka w zwyczajnej parafii

Nawet w parafii gdzie normalnie nie jest odprawiana Msza św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego („trydencka”), świeccy mogą znaleźć możliwości zapoznania parafian z tą formą, przy odrobinie otwartości księdza proboszcza na sprawy liturgii i jego hojności w stosunku do parafian przywiązanych do pięknej liturgii. Tak też stało w parafii w Otrębusach, w dekanacie Brwinowskim, w Archidiecezji Warszawskiej.

W sobotę 15.10.2011, w święto św. Teresy z Avilla, wielkiej mistrzyni życia duchowego (XVI w.), ks. dr Zbigniew Chromy, kapłan Diecezji Świdnickiej, zaproszony przez świeckich z parafii w Otrębusach obchodzących jubileusz swojego ślubu, odprawił Mszę św. śpiewaną (Missa cantata) w starszej formie rytu rzymskiego. Poprzez plakaty rozwieszone na tydzień przed Mszą św. wierni parafii w Otrębusach i Kaniach zostali zaproszeni na Mszę św. w starym rycie, która miała być odprawiona po raz pierwszy w 30-letniej historii parafii. We Mszy uczestniczyło razem ok. 50 osób. Wierni włączali się żywo w dialog z kapłanem oraz śpiewy po łacinie co ułatwiły przygotowane Mszaliki z tekstami w języku polskim i łacińskim.

Przed Mszą św. ksiądz Z. Chromy wprowadził zgromadzonych w sposób uczestnictwa w starym rycie rzymskim, podkreślając znaczenie gestów, ciszy oraz przypominając zasady przyjmowania komunii św. (w pozycji klęczącej).

W prezbiterium, pod dominującą sylwetką krzyża z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego i Maryi u jego stóp, autorstwa znanego warszawskiego rzeźbiarza prof. Zemły, zasiedli w tzw. chórze kapłańskim miejscowi i zaproszeni kapłani: wikary - ks. Marcin Korzeniowski, poprzedni proboszcz - ks. Tadeusz Aleksandrowicz – aktualnie proboszcz dużej warszawskiej parafii Opatrzności Bożej na Ochocie, ks. dr Zbigniew Badowski, kapłan parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie i pracownik Sądu Metropolitarnego.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tego wydarzenia: