czwartek, 3 listopada 2011

Obłóczyny i tonsura w Bractwie Świętego Piotra

W sobotę 22 października, w Lindau nad Jeziorem Bodeńskim odbyły się uroczystości tonsury i obłóczyn kleryków Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Publikujemy relację z tej uroczystości umieszczoną na stronie internetowej Tradicampu:

Niższe święcenia udzielane były w miejscowym kościele pw. Najświętszej Marii Panny – malowniczo położonej na wyspie świątyni, ozdobionej pięknymi barokowymi freskami. Wzruszeni klerycy otrzymali tonsurę z rąk biskupa Chur JE. Vitusa Huondera. W czasie Mszy Świętej funkcję archidiakona pełnił ksiądz John Berg – Generał Bractwa Kapłańskiego św. Piotra.


Liturgia dostarczyła głębokich przeżyć wszystkim zgromadzonym – w szczególny sposób klerykom, którzy przygotowują się, aby samemu stanąć w przyszłości przed ołtarzem Pańskim i celebrować Najświętszą Ofiarę oraz ich rodzinom, które mogły zobaczyć owoce trudu, jaki włożyły w wychowanie swych dzieci. Pośród dziesięciu kleryków, którzy przyjęli tego dnia szatę duchowną znalazło się dwóch naszych rodaków – Jaromir Palka z Dobrej koło Limanowej oraz Mateusz Rutkowski ze Świdnicy. Uroczystość uświetniła swym śpiewem schola seminaryjna, która wykonała propria i części stałe Mszy Świętej. W kościele zebrali się duchowni z wielu europejskich krajów. Pośród nich nie zabrakło też polskich kapłanów związanych z tradycyjnymi instytutami: księdza Marka Grabowskiego FSSP, księdza Wojciecha Grygiela FSSP, księdza Andrzeja Komorowskiego FSSP, oraz księdza Grzegorza Śniadocha IBP. 


Po Mszy Świętej nowo obłóczeni klerycy wraz z duchowieństwem, rodzinami i zaproszonymi gośćmi udali się do bawarskiego Wigratzbad na uroczysty obiad, wydany z tej szczególnej okazji przez władze Seminarium Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Po posiłku ksiądz biskup wraz z przełożonymi seminarium osobiście złożyli życzenia każdemu z tonsurowanych kleryków. Ten wyjątkowy dzień w życiu kleryków zamknęły uroczyście celebrowane Nieszpory. Tuż po nich chwilę rozrywki zapewniła gościom seminaryjna orkiestra, składająca się z czterech trębaczy. Klerycy zagrali przed furtą seminarium koncert melodii bawarskich, które umiliły gościom wieczór i były chwilą oddechu po podniosłych wydarzeniach mijającego dnia. 


W niemieckim Seminarium FSSP do pracy w Winnicy Pańskiej przygotowuje się aktualnie sześciu Polaków: nowo obłóczeni – kl. Jaromir Palka i kl. Mateusz Rutkowski i; kl. Łukasz Joniak, kl. Jakub Kamiński, kl. Michał Kołodziej oraz Wolontariusz Tradicamp – kl. Krzysztof Pryczek.

Źródło: Tradicamp