sobota, 1 października 2011

Msza trydencka w parafii - brwinowski ewenement

W Polsce najbardziej rozwinięte ośrodki duszpasterskie z Mszą trydencką istnieją w miastach, w których liturgia ta była już regularnie celebrowana przed ogłoszeniem Summorum Pontificum. Są to diecezjalne duszpasterstwa w Bytomiu, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu. Tym niemniej widzimy już pierwsze zwiastuny wprowadzania Mszy trydenckich do parafii. Parafia pw. Maryi Królowej w Poznaniu, parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Józefowie czy parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy to przykłady, gdzie ksiądz proboszcz realnie udostępnia wiernym liturgiczne skarby Kościoła, zgodnie z wolą Ojca Świętego.

Szczególnym przypadkiem jest jednak parafia św. Floriana w Brwinowie w Archidiecezji Warszawskiej, gdzie Msze święte trydenckie są odprawiane także w dni powszednie, a wszyscy księża parafialni włącznie z księdzem proboszczem nauczyli się odprawiać Mszę świętą w starym rycie.Brwinowski proboszcz korzystający z ambony podczas swojej pierwszej śpiewanej Mszy trydenckiej (zdjęcie: http://mszawbrwinowie.blogspot.com/)

Msze w Brwinowie odprawiane są w każdą niedzielę o godzinie 15 oraz we wtorki i czwartki o godzinie 6.15. Więcej informacji na temat Mszy w Brwinowie można znaleźć na stronie http://mszawbrwinowie.blogspot.com/. Niedawno został tam także umieszczony piękny i profesjonalnie przygotowany plakat informujący o Mszach.


Dokładna lokalizacja kościoła w Brwinowie jest zamieszczona na naszej mapie Summorum Pontificum w Polsce. Kościół położony jest w pobliżu stacji PKP Brwinów. Dojazd ze stacji PKP Warszawa Śródmieście pociągami PKP Koleje Mazowieckie zajmuje 28 minut.