poniedziałek, 26 września 2011

Pomoc dla kantorów i schol liturgicznych

Każdy zaznajomiony z chorałem gregoriańskim wie o istnieniu grubej księgi - Liber Usualis. Jest to podstawowa książka do chorału od 1896 roku, kiedy została wydana po raz pierwszy przez benedyktynów z Solesmes. Zawiera ona prawie wszystko, co chcielibyśmy zaśpiewać podczas codziennych oraz niedzielnych Mszy św. jak i w Liturgii Godzin. Niestety Liber Usualis to duża i ciężka książka, trudno dostępna i dość droga. Dla osób poswięconych Bogu, śpiewających tradycyjną Liturgię Godzin w chórze, Liber Usualis jest nieodzowny. Co zatem z małymi, łacińskimi scholami? W odpowiedzi na potrzeby katolików pragnących śpiewać stałe części Mszy świętej oraz zmieniające się propria, w 1954 r. wydano Liber Brevior - skróconą wersję Liber Usualis.

Obecnie w sprzedaży pojawił się w USA reprint tamtego wydania wzbogacony o Msze na święta: Matki Bożej z Guadalupe, św. Józefa Robotnika i św. Piusa X. Dodatkowo kalendarz świąt ruchomych sięga 2041 roku.

W reprincie Liber Brevior wszystkie rubryki i objaśnienia są w języku angielskim. Zawiera on również wyjaśnienie zasad śpiewu gregoriańskiego (z ilustracjami) dla rozpoczynających naukę tego czcigodnego śpiewu Kościoła.

Celem reprintu jest uczynienie chorału gregoriańskiego łatwiej dostępnym. Schole i kantorzy średniozaawansowani w śpiewie znajdą na końcu książki dodatek z uproszczoną wersją śpiewów międzylekcyjnych w formie psalmodii.

Liber Brevior można nabyć w internetowej księgarni katolickiej Sanctus.