czwartek, 11 sierpnia 2011

Krótki przegląd treści (I)

Od dziś w nieregularnych odstępach czasu będziemy publikować niewielkie teksty, w których umieszczone będą oraz krótko przedstawione niektóre z najważniejszych treści (artykuły, komentarze, etc.) publikowanych na naszych łamach (za wyjątkiem wszelakich informacji). Jednym z głównych tego celów jest wyodrębnienie rzeczy ważnych bądź praktycznych, które mogły zaniknąć pomiędzy innymi zasobami, czy wiadomościami, które są niekiedy często umieszczane w niewielkich odstępach czasu.


Tak więc, w polu rubryk rozwialiśmy wątpliwości dotyczące sprawowania Mszy świętej sprawowanej wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu (jest to przewidziane przez prawo liturgiczne w czasie Czterdziestogodzinnego Nabożeństwa) oraz kwestię sprawowania Mszy świętej pontyfikalnej przez opata od tronu (nie jest to dozwolone przez prawo liturgiczne).


Pozostając przy liturgii pontyfikalnej: zdigitalizowaliśmy ryciny z jednego z dawnych pontyfikałów ilustrujących prawie każdy aspekt liturgii sprawowanej przez biskupów.

Odpowiedzieliśmy także na istotne dziś pytanie: "Czy rubryki są ważne?". Oczywiście, że tak - potwierdzają to już słowa Apostoła Narodów, św. Pawła.

Jeśli chodzi o teksty i komentarze to m. in. zasięgnęliśmy opinii Dom Prosper Guérangera dotyczącej reform liturgicznych. Ks. dr Dariusz J. Olewiński natomiast rozprawia się z dzisiejszym, dodajmy błędnym, pojęciem koncelebry. U samego ks. Kalusa Kambera szukaliśmy wyjaśnienia kwestii tzw. pluralizmu i tolerancji liturgicznej. Podaliśmy także kilka faktów z historii języka łacińskiego w kulcie Bożym. Dla niektórych bardzo wartościowy może okazać się tekst opisując konwentualną Mszę świętą sprawowaną w klasztorach cysterskich przed Soborem Watykańskim II.

Dokonaliśmy krótkich recenzji dwóch interesujących publikacji ostatnich tygodni, a mianowicie książki Msza święta trydencka. Mity i prawda, której autorem jest ks. Grzegorz Śniadoch IBP oraz wywiadu-rzeki przeprowadzonego z Pawłem Milcarkiem (Według Boga czy według świata?).

Wszystkie pozostałe zasoby można swobodnie i wygodnie przeglądać w odpowiednim dziale, do którego dostęp jest możliwy z każdego miejsca portalu.