środa, 6 lipca 2011

Biuro Prasowe Jasnej Góry: Franciszkanie Niepokalanej u Matki Jasnogórskiej

Ojcowie franciszkanie z Seminarium Franciszkanów Niepokalanej Diec. Monte Cassino we Włoszech uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w Rycie Trydenckim dzisiaj, tj. 4 lipca na Jasnej Górze.

Mszy św. przewodniczył o. Leopold Ma. Evangelista, a nad całością pielgrzymki czuwał neoprezbiter o. Karol Ma. Villamor.

„Nasze zgromadzenie jest zgromadzeniem franciszkańsko-maryjnym, które powstało jako eksperyment po Soborze Watykańskim II, było natchnione nauczaniem tego Soboru. Mamy charyzmat franciszkańsko-maryjny, za przykładem św. Maksymiliana Marii Kolbego, i za przykładem św. Kolbego ślubujemy śluby maryjne, które są całkowitym oddaniem się Niepokalanej i przez ten ślub staramy się wszystko zmarianizować, co znaczy, że jesteśmy misjonarzami - opowiada o. Idżi Józef Ma. Atherton – Bardzo wzruszającym jest fakt, że mogliśmy odprawić Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej w tym samym obrządku, którym posługiwał się św. Maksymilian Kolbe. Modlimy się o tę łaskę, abyśmy się mogli stać się takimi świętymi, jakim był św. Maksymilian Kolbe”.

Franciszkanie przybyli do Polski kilka dni temu, odwiedzili już m.in. Niepokalanów, Kraków, Warszawę i Wrocław, czyli miejsca związane ze św. Maksymilianem Kolbe.

Zgromadzenie Franciszkanów Niepokalanej liczy ok. 350-400 braci, oraz ok. 400 sióstr. Na świecie zachodnim jest coraz trudniej o nowe powołania kapłańskie, ale mimo to zgromadzenie ma swoje zgromadzenia we Włoszech, w Brazylii, W USA, w Afryce, i w Nigerii oraz na Wyspach Filipińskich.

Franciszkanie Niepokalanej są zakonem, który po wydaniu przez papieża moto proprio Summorum Pontificum zaczął używać nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś
2011-07-04, poniedziałek, godz. 17.40

Źródło

Na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry można obejrzyć zdjęcia z Mszy odprawianej w Kaplicy Matki Bożej oraz wysłuchać rozmowę z o. Idżi Józef Ma. Atherton.