sobota, 29 stycznia 2011

IV Konińskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne - Odkryć na nowo przestrzeń liturgii

Na stronie internetowej Diecezji Włocławskiej znajdujemy informację, że w dniach 25 - 27 marca 2011 roku w parafii świętego Wojciecha w Koninie odbędą się IV Konińskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne.

Tegorocznym hasłem jest „Odnowa liturgii od nowa”. Ten nieco przewrotny tytuł ma na celu wsłuchanie się w głośne wołanie Ojca Świętego Benedykta XVI o odnowienie liturgii zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II i w ciągłości tradycji Kościoła.

Wprowadzając w życie 14 września 2007 roku list motu proprio Summorum Pontyficum papież pragnął niejako przypomnieć i wskazać ponownie „kosmiczny charakter liturgii” i jej łączność z dziedzictwem Starego Testamentu. Być może właśnie na warsztatach, dzięki konferencjom i posłudze liturgicznej Ojca Tomasza Grabowskiego OP (dyrektora Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie) odkryjemy głębię zapomnianych albo już niezrozumiałych gestów, znaków i symboli liturgicznych a także naszą wewnętrzną i zewnętrzną postawę w czasie Eucharystii.

Do udziału w warsztatach zaproszeni są wszyscy: chóry, schole, grupy muzyczne działające przy parafiach, szkołach, wspólnotach, klerycy, siostry zakonne, kantorzy, instrumentaliści i wszyscy, którzy tęsknią za liturgicznym śpiewem i muzyką w kościele.

Do poprowadzenia warsztatów znów zostali zaproszeni znakomici muzycy, kompozytorzy i dyrygenci: Paweł Bębenek z Krakowa oraz Daniel Synowiec z Warszawy, którzy gościli już w Koninie i są dobrze znani. Dołączą kolejne osoby: Magdalena Makarewicz Sternicka z Krakowa, która też od wielu lat organizuje i prowadzi warsztaty liturgiczno-muzyczne w całej Polsce, Elwira Chojnacka, dyrygentka chóru „Misericordia” przy parafii pw. św. Faustyny w Koninie oraz Jakub Tomalak, kompozytor i dyrygent chóru Duszpasterstwa Akademickiego w Kaliszu.

Więcej informacji o warsztatach można uzyskać pod numerem telefonu: 609 61 77 98.

Organizatorzy proszą o jak najszybsze przesyłanie kart zgłoszeń, które są do pobrania na stronach: www.warsztaty-konin.prv.pl oraz www.odnkonin.pl.