czwartek, 30 grudnia 2010

Na marginesie prymicji ks. Tomasza

Warto zwrócić uwagę że kościół parafialny Prevostury p.w. św. Tomasza Apostoła w Dolcedo, w którym ks. Tomasz odprawił swoją pierwszą Mszę św. nie posiada i nigdy nie posiadał tzw. ołtarza soborowego. Wystrój kościoła, który widzimy na zdjęciach, nie przedstawia ustawienia prezbiterium "do starej Mszy", jak to niestety musi mieć miejsce w wielu kościołach, w których sprawowana jest liturgia posoborowa i klasyczny ryt rzymski, ale normalny układ obecny podczas liturgii w uroczystości kościelne.


Warto też zaznaczyć, że obecny Ordynariusz diecezji Albenga Imperia Bp. Mario Oliverii ponad 10 lat temu wydał nakaz usunięcia z kościołów "ołtarzy soborowych" w myśl słusznej zasady, że w kościele ma być tylko jeden ołtarz główny. W kościołach tej starej włoskiej diecezji pozostały więc jedynie te, na których od wieków była sprawowana Najświętsza Ofiara. Przy okazji trzeba przypomnieć, że wg liturgicznych przepisów nie istnieje nakaz celebracji versus populum i wg Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oba kierunki celebracji są równoprawne.


Obecnie jedynie w kilku kościołach diecezji Albenga Imperia pozostały nowe ołtarze ustawione przed ponad 20 laty, które są wmurowane i złączone z posadzką. Jednak i te, jak mi wiadomo, są powoli usuwane, tak aby we wszystkich kościołach liturgia mogła być na powrót sprawowana versus Deum.

O księdzu Biskupie Mario Olivieri na NRL pisaliśmy już przy okazji prezentacji Sióstr Franciszkanek Niepokalanej. Warto brać przykład...