czwartek, 9 grudnia 2010

Msza uroczysta w rycie dominikańskim

Portal Dominican Liturgy zamieszcza fotografie z uroczystej Mszy św. w rycie dominikańskim odprawionej w święto św. Cecylii 22 listopada br. w Kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Portland w stanie Oregon (USA) z okazji 15-tej rocznicy poświęcenia barokowych organów piszczałkowych wykonanych przez firmę Richard Bond Organ Builders. Celebransem był O. Anthony-M. Patalano OP, zaś kaznodzieją przeor O. Gerald Albert Buckley OP.

Mszę Missa Brevis Zoltana Kodaly’a odśpiewała schola Cantores in Ecclesia. Za kontuarem zasiadł James O'Donnell, dyrygent chóru działającego przy Westminster Abbey. Funkcję diakona pełnił ks. Eric Michael Andersen, administrator parafii św. Franciszka w Roy w stanie Oregon, zaś subdiakonem był wprowadzony na urząd akolity i lektora Jesson Mata. Funkcję krucyfera pełnił Thomas Setz, a turyfera — Christopher Schmidgall. Starszym akolitą był Erin Staub, natomiast młodszym Harvey Fletcher.

Parafią p.w. Matki Bożej Różańcowej opiekują się OO. Dominikanie z Zachodniej Prowincji Dominikańskiej, a Msza św. w tradycyjnym rycie dominikańskim jest tu sprawowana regularnie w wersji śpiewanej i cichej. Kolejna Msza została odprawiona we wtorek 7 grudnia o godz. 19.30. Była to Missa Cantata [wieczorna] w rycie dominikańskim z uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Więcej informacji można znaleźć na stronie parafii.

Pierwsza fotografia przedstawia trzech duchownych i akolitów w prezbiterium, z przeorem in choro. Duchowni mają nad kapturami ozdobne humerały, które współgrają z ozdobnymi albami. Widać je bliżej na kolejnych zdjęciach.

Modlitwy u stóp ołtarza: akolici ze świecami obracają się do wewnątrz na recytację Confiteor.

Kapłan i diakon podeszli do ołtarza. Celebrans po cichu odmawia Actiones nostras, podczas gdy diakon kładzie mszał na pulpit.

Subdiakon odśpiewuje Lekcję twarzą do ołtarza.

Diakon śpiewa Ewangelię zwrócony na północ. Asystuje mu subdiakon i turyfer. Wedle zwyczaju dominikańskiego w czasie uroczystości krucyfer prowadzi akolitów ze świecami podczas procesji na Ewangelię i staje za pulpitem. Malowidło w niszy ze chrzcielnicą przedstawia chrzest św. Dominika w miasteczku Calaruega w Hiszpanii.

O. przeor Gerald Albert Buckley OP za pulpitem tuż przed wygłoszeniem homilii.

Duchowni wracają ze swoich miejsc po stronie Ewangelii. Na zdjęciu kapłan po cichu odmawia Credo tuż przed przyklęknięciem na Homo factus est. Po stronie Lekcji widać kielich zasłonięty welonem spoczywający na welonie naramiennym.

Diakon i subdiakon ustawieni w porządku hierarchicznym za celebransem na koniec Ofertorium.

Widok z boku: O. Anthony żegna się pateną w czasie cichego Embolizmu po Pater Noster a następnie odkłada ją na miejsce.


Tłumaczenie: Anna Kaźmierczak