wtorek, 14 grudnia 2010

Adoratio 2011 - konferencja o adoracji eucharystycznej

Ordynariusz diecezji Fréjus-Toulon we Francji, bp Dominique Rey, zapowiedział, że w dniach 20-23 czerwca 2011 roku odbędzie się w Rzymie wielka Międzynarodowa Konferencja poświęcona adoracji Najświętszego Sakramentu.

Konferencję organizują Misjonarze Najświętszego Sakramentu, nowa wspólnota założona przez bp. Rey’a w 2007 roku. W konferencji będzie uczestniczyło wiele osobistości z całego świata, w tym sześciu prominentnych kardynałów. „Adoracja jest pierwszym warunkiem nowej ewangelizacji” — powiedział bp Rey. „Jeżeli chcemy przyciągnąć ludzi XXI wieku do wiary w Jezusa Chrystusa to musimy odzyskać zdolność adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jest to jeden z motywów przewodnich pontyfikatu papieża Benedykta XVI” — podkreślił ordynariusz — „dlatego właśnie podejmujemy tę inicjatywę.”

Adoratio 2011 obejmuje czternaście konferencji, warsztatów, liturgię w nowej i starszej formie, całonocną adorację oraz boskie oficjum (Divinum Officium). Oczekuje się, że na konferencję przybędzie ok. 300 uczestników stałych, nie licząc uczestników „jednodniowych” obecnych w miarę możliwości. Organizatorzy zapewniają tłumaczenia symultaniczne w najważniejszych językach.

Konferencja zakończy się wspólną liturgią z papieżem Benedyktem na uroczystość Bożego Ciała w Bazylice św. Jana na Lateranie oraz procesją z Najświętszym Sakramentem do Bazyliki Matki Bożej Większej.

Ks. Florian Racine, główny organizator i założyciel Misjonarzy Najświętszego Sakramentu powiedział: „Jesteśmy przekonani, że konferencja stanie się istotnym przyczynkiem do nowej wiosny adoracji Najświętszego Sakramentu, tak drogiej sercu naszego Ojca Świętego papieża Benedykta. Chylimy czoła przed zastępami ludzi, którzy już stanęli na głowie, by jakość konferencji przeszła wszelkie oczekiwania. Zatem zanosi się na to, że Adoratio 2011 będzie ważną imprezą międzynarodową w życiu Kościoła w 2011 roku.”

Główni prelegenci, którzy zapowiedzieli swój udział:
• Kard. Francis ARINZE, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
• Kard. Raymond BURKE, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej
• Kard. Antonio CAÑIZARES LLOVERA, prefekt Kongregacji of ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
• Kard. Malcolm RANJITH, arcybiskup Kolombo, Sri Lanki, były Kongregacji of ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
• Kard. Mauro PIACENZA, przewodniczący Kongregacji ds. Duchowieństwa
• Kard. Peter TURKSON, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju
• Bp Giovanni D’ERCOLE, biskup pomocniczy diecezji L’Aquila we Włoszech
• Bp D. José Ignacio MUNILLA – ordynariusz diecezji San Sebastian w Hiszpanii
• Bp Dominique REY, ordynariusz diecezji Fréjus-Toulon we Francji
• Bp Athanasius SCHNEIDER, biskup pomocniczy Karagandy w Kazachstanie
• Mons. Guido MARINI, mistrz papieskich ceremonii z Watykanu
• Ks. Nicolas BUTTET, założyciel Wspólnoty Eucharistein w St-Maurice w Szwajcarii
• Ks. Mark KIRBY, przeor Diecezjalnego Opactwa Benedyktyńskiego NMP z Wieczernika w Tulsa w stanie Oklahoma
• Ks. Florian RACINE , założyciel Misjonarzy Najświętszego Sakramentu w Sanary we Francji
• Matka Adela GALINDO, założycielka Służebnic Przebitych Serc Pana Jezusa i Maryi w Stanach Zjednoczonych
• Siostra Józefa, Misjonarki Miłości z Kalkuty w Indiach

Celem konferencji jest promowanie zadania Magisterium Kościoła Katolickiego polegającego na krzewieniu wieczystej adoracji w parafiach i diecezjach na całym świecie.

Wierni muszą wykazywać [wewnętrzne] pragnienie przyjmowania i uwielbienia Najświętszego Sakramentu z nabożeństwem i pobożnością, gorącego witania Pana Jezusa z wiarą (jak powiedział papież Benedykt XVI 11 maja, 2007r.)

Msza św. jest sama w sobie najwyższym aktem adoracji Kościoła Katolickiego: jak pisze św. Augustyn — „Nikt nie spożywa Ciała Pańskiego bez Jego uprzedniej adoracji”.
Adoracja poza Mszą św. wydłuża i nasila istotę celebracji liturgicznej i umożliwia prawdziwe i głębokie przyjęcie Chrystusa. Korzystając zatem z tej sposobności pragnę gorąco zachęcić księży i wiernych do praktykowania adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Pragnę podziękować instytutom życia konsekrowanego oraz stowarzyszeniom i konfraterniom, których naczelnym charyzmatem jest adoracja. Wspólnoty te przypominają wszystkim o centralizmie Chrystusa w naszym życiu osobistym i kościelnym.
W dzisiejszym hałaśliwym i rozpraszającym świecie bardziej niż kiedykolwiek istnieje konieczność odzyskania zdolności do wewnętrznej ciszy i medytacji. Adoracja Najświętszego Sakramentu sprawia, że nie tylko skupiamy się na „sobie”, lecz o wiele bardziej na naszym „Towarzyszu”, pełnym miłości, którym jest Pan nasz Jezus Chrystus, „Bogu, który jest blisko nas”. (papież Benedykt XVI, na Anioł Pański 06.10.2007r.).

Więcej informacji oraz plan Konferencji można poznać na stronie internetowej Adoratio 2011.

Tłumaczenie: Anna Kaźmierczak