sobota, 9 października 2010

Don Nicola Bux o pomocy dla nowego ruchu liturgicznego

Amerykański portal NLM zwraca uwagę na artykuł jaki pojawił się na stronie Bractwa Kapłańskiego Jezusa Wiecznego Kapłana - Fraternidade Sacerdotal Iesus, Sacerdos in Aeternum (FSISA). Artykuł ten omawia wizytę w Portugalii Don Nicoli Buxa, profesora teologii sakramentalnej na Wydziale Teologicznym w Bari we Włoszech, konsultora Kongregacji ds. Doktryny Wiary a także Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych.

Ks. Bux odwiedził Portugalię i Hiszpanię w ramach pielgrzymki organizowanej przez ww. Bractwo kapłańskie. W czasie pielgrzymki ks. Bux odprawił Mszę św. wg usus antiquior i wygłosił wykład, w którym zachęcał jego członków do wierności myśli i nauczaniu liturgicznemu papieża Benedykta XVI. Wedle relacji, ks. Bux stwierdził, że potrzebni są dziś młodzi księża, którzy pozostają wierni papieżowi i dobrze znają jego myśl i nauczanie. Bractwo podało także, że ks. Bux powiedział, że "możemy i winniśmy pomagać wołaniu Ojca Świętego o nowy ruch liturgiczny: po to, by docenić skarby usus antiquior [„tradycyjnej liturgii"] i zastanawiać się nad reformą posoborową”.

Oto kilka fotografii z Mszy św. sprawowanej przez ks. Buxa w kościele p.w. św. Elżbiety w Coimbrze w Portugalii.Tłumaczenie: Anna Kaźmierczak