wtorek, 28 września 2010

Ślub i tradycyjna Msza św. w płockiej katedrze

By małżonkowie trwali razem aż do śmierci, Pan nasz Jezus Chrystus wyniósł małżeństwo do godności sakramentu. W ubiegłą sobotę 25 września w katedrze p.w. Wniebowzięcia NMP w Płocku sakrament małżeństwa zawarli płoccy wierni, Basia i Marek.

Polichromia w prezbiterium przedstawiająca zaślubiny
Najświętszej Maryi Panny ze św. Józefem


Po ceremonii zaślubin została odprawiona Msza św. lewitowana w nadzwyczajnej formie obrządku łacińskiego. Uroczystą liturgię sprawował kanonik senior kapituły katedralnej wielebny ks. infułat Aleksander Pasternakiewicz. Księdzu infułatowi towarzyszyli prezbiterzy wyświęceni w 2009 r. jako asysta wyższa oraz tradycyjna służba ołtarza. Warto dodać, że była to pierwsza Msza święta sprawowana w starszej formie obrządku w katedrze płockiej od ponad czterdziestu lat.


Za instrumentem zasiadł organista katedralny Wiktor Bramski. Funkcję kantora pełnił Kenneth Robinson, odpowiedzialny także za przygotowanie scholi płockiej wspólnoty tradycyjnej, posługującej do Mszy św. w "starym rycie".


Basia z Markiem oraz wierni płoccy składają serdeczne podziękowania na ręce proboszcza parafii, ks. kan. dr Marka Krzysztofa Zawadzkiego za umożliwienie odprawienia uroczystości wg Missale Romanum bł. Jana XXIII (zob. art. 5. § 3 motu proprio Summorum Pontificum).


Korzystając z przywileju nadanego przez Stolicę Apostolską Państwo Młodzi otrzymali specjalne błogosławieństwo od Jego Świątobliwości papieża Benedykta XVI w podzięce za dar złożony na rzecz Urzędu Dobroczynności Apostolskiej - Eleemosynaria Apostolic. Błogosławieństwo w imieniu papieża podpisał Jałmużnik Papieski - abp Félix del Blanco Prieto.