wtorek, 20 lipca 2010

Flos Carmeli - sekwencja karmelitańska

Sekwencja to rodzaj religijnej kompozycji wokalnej zbliżonej do hymnu, popularnej w średniowieczu. Wykonuje się ją unisono, zaś jej tekst, nie pochodzący z Biblii, układano po łacinie. Wykonywana była po Alleluja, a przed Ewangelią. Cechą charakterystyczną budowy sekwencji jest sukcesywne powtarzanie melodii kolejnych wersów. W praktyce najczęściej po dwa kolejne wersy miały taką samą melodię.

W Mszale Rzymskim po reformach Papieża Św. Piusa V pozostawiono pięć z wielu używanych wcześniej sekwencji. Niektóre inne utwory pozostały jednak w mszałach lokalnych i zakonnych, na których używanie pozwolono ze względu na ich starożytność. Przykładem takiej sekwencji jest zawarta w liturgii karmelitańskiej sekwencja Flos Carmeli na święto Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel, zwanej też Matką Boską Szkaplerzną. Jej autorstwo przypisuje się karmelicie, Św. Szymonowi Stockowi.

Kwiecie Karmelu,
Płodna Winnico,
Ozdobo Niebios,
Jedyna Matko Dziewico.

O Najwybrańsza,
Matko Łagodna i Czysta,
Wierna Dzieciom Karmelu,
bądź miłosierna, o Gwiazdo Morza.
Pełny, łaciński tekst sekwencji, a także obszerny komenatrz do niej można znaleźć na stronach Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych.