piątek, 25 czerwca 2010

Warsztaty dla księży z tradycyjnej Mszy łacińskiej w Witebsku

Oleg Michael Martynov z Federacji Una Voce Russia (członek Rady Una Voce) poinformował, że w dniach 13 – 17 lipca b.r. w Witebsku na Białorusi odbędą się pierwsze w regionie oficjalne warsztaty dla księży pragnących nauczyć się lub doskonalić umiejętności odprawiania Mszy św. w nadzwyczajnej formie obrządku łacińskiego (usus antiquor, tzw. Mszy Trydenckiej). Warsztaty pod wspólnym patronatem Una Voce Albaruthenia (Białoruś), Una Voce Russia, oraz we współpracy z parafią katedralną św. Barbary w Witebsku poprowadzi ks. Ivo Ounpuu z Estońskiej Administratury Apostolskiej. W ww. parafii OO. Dominikanów, Msze św. w nadzwyczajnej formie obrządku są sprawowane trzy razy w tygodniu i jest to jedyna tego typu parafia na Białorusi.

Uczestnictwo zaproszonych kapłanów w warsztatach (w tym zakwaterowanie i wyżywienie) jest darmowe. Zaproszeni są natomiast wszyscy kapłani obrządku łacińskiego lub wschodniego, posługujący na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie, ale także w Polsce. Warsztaty będą prowadzone w języku polskim i będą symultanicznie tłumaczone na język rosyjski.

Na czas warsztatów ordynariusz witebski Mons. Wladislaw Blin udzielił uczestnikom swego pasterskiego błogosławieństwa, zaś biskup pomocniczy Karagandy z Kazachstanu Mons. Athanasius Schneider ORC odprawi w ich trakcie Mszę św. Pontyfikalną. Chętnych prosimy o kontakt z organizatorami:

email: seminar.for.priests@gmail.com, numery telefonów: +7-963-657-0452 (Moskwa) +375-29-368-20-90 (Witebsk).

Organizatorzy proszą kapłanów nieposiadających obywatelstwa białoruskiego, rosyjskiego lub ukraińskiego o możliwie najszybszy kontakt celem terminowego uzyskania wizy białoruskiej.

Leo Darroch, prezes Międzynarodowej Federacji Una Voce (FIUV) pisze: warsztaty są znakomitym przykładem współpracy pomiędzy grupami cieszącymi się pasterskim błogosławieństwem ordynariusza miejsca. Organizatorzy modlą się o dobroczyńców, którzy wesprą warsztaty materialnie – zwłaszcza, że księża otrzymują bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie. Ofiarodawców uprasza się o przesłanie datków za pomocą przycisku ‘Donate’ z dopiskiem "szkolenie na Białorusi".

Ogłoszenie pochodzi ze strony internetowej FIUV.

Tłumaczyła Anna Kaźmierczak