wtorek, 8 czerwca 2010

III Edycja Spotkań Pokolenia Summorum Pontificum, Brdów 4-6 czerwca 2010

Zgodnie z zamysłem organizatorów, Stowarzyszenia Unum Principium z Bydgoszczy, trzecie Spotkania Pokolenia Summorum Pontificum odbyły się w paulińskim Sanktuarium NMP Zwycięskiej w Brdowie k. Koła. Spotkanie miało charakter maryjny i wszystkie modlitwy i wykłady były ściśle związane z osobą Najświętszej Maryi Panny. Spotkanie zostało zorganizowane w 600-tną rocznicę wiktorii grunwaldzkiej, u stóp obrazu, pod którym modlił się 15 lipca 1410 roku król Władysław Jagiełło wraz z całym polskim rycerstwem.


Uczestnicy byli zaskoczeni niezwykle otwartym przyjęciem przez OO. Paulinów, co stanowiło diametralną różnicę w stosunku do ubiegłorocznego przyjęcia przez zakroczymskich Kapucynów i sprawiło, że zapanowała atmosfera wolności i swobody przebywania w życzliwym miejscu i gronie, za co należą się wielkie dzięki i brawa dla O. Przeora i O. Marcina Kostki.Piękna bazylika położona nad jeziorem, klasztorny ogród oraz warunki lokalowe, a także kuchnia i pogoda były znakomite. Jeżeli chodzi o barokowy zespół klasztorny, na uwagę zasługuje wystrój wnętrza świątyni. Barokowy ołtarz zdobi cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny, który choć nadpalony i przyciemniony, ocalał z nocnej pożogi w 1983 roku. Ściany i sufit kościoła zdobi współczesna polichromia wykonana po zniszczeniach w 1986r., łagodnie komponująca się z całością bazyliki i daleka od pustki i krzyku „nowoczesności”.Oprócz osób bliżej związanych z Tradycją w tegorocznym spotkaniu ponownie uczestniczyły osoby ze środowisk polonijnych i co ciekawe, także okoliczni mieszkańcy, którzy mogli swobodnie przyjść i wysłuchać wykładów i nabożeństw.

Uczestnicy mogli dokonać zakupu książek, których wybór zapewnił nam Józef Jakubowski z księgarni Dextra z Rzeszowa, dr Stanisław Krajski ze swojej księgarni oraz Piotr Błaszkowski z księgarni Te Deum.W tym roku sprawowanej publicznie liturgii w klasycznym rycie rzymskim, na którą przybyli też parafianie, przewodniczył miejscowy zakonnik, O. Marcin Kostka. Uczestnicy mogli też wysłuchać Mszy prywatnych sprawowanych m. in. przez Ks. Piotra Baranowskiego z Gdańska. Poznański organista Jonasz Chudobski akompaniował do Mszy św. śpiewanej na ocalałym w pożarze instrumencie. Służbę ołtarzową pełnili głównie ministranci z Łodzi. Tuż po Mszy św. O. Marcin w imieniu uczestników złożył śluby wierności Najświętszej Maryi Pannie – Królowej Polski.Laur „Custos Traditionis” przypadł w udziale proboszczowi z Koszut Małych, Ks. Ksaweremu Wilczyńskiemu w podzięce za pracę na rzecz rozwoju Tradycji w Polsce. Zasługi Ks. Wilczyńskiego to przede wszystkim sprawowanie Mszy Trydenckiej oraz ustawiczny trud przypominania nam o Królowej Polski.

Tegoroczne wykłady oscylowały wokół zagadnień poświęconych współczesnym zagrożeniom duchowym. Piątkową sesję otworzył Ks. Ksawery Wilczyński konferencją o włoskim misjonarzu Juliuiszu Mancinellim SJ i historii obrazu NMP z polskim orłem na piersi w Rokitnie oraz O. Marcin Kostka OSPPE o liturgii klasycznego rytu rzymskiego.


Następnie Robert Tekieli wygłosił wykład nt. magii i okultyzmu, który miał za zadanie wyczulenie uczestników na zabobony i inne mroczne praktyki. Kolejny wykład pt. „Co to znaczy, że jesteśmy rycerzami Maryi” wygłosił dr Stanisław Krajski. Prelegent przedstawił historyczne tło polskiej maryjności.Wykłady przeplatano krótkimi dyskusjami i komentarzami uczestników, a czas na dłuższe rozmowy był do dyspozycji w godzinach wieczornych.

Sobotnią sesję rozpoczęła Maria Kominek OP. S. Siostra Tercjarka dominikańska przybliżyła uczestnikom temat brzydoty współczesnej architektury i sztuki sakralnej oraz ciemności za nią stojących, bazując m. in. na przykładzie kontrowersyjnej i rażącej „przekazem”, a wręcz ocierającej się o satanizm, beskidzkiej Drogi Krzyżowej. Prelegentka wskazała na uchybianie Najświętszej Maryi Pannie w kraju niegdyś otaczającym Ją niezwykłą czcią i poleconym z dawien dawna Jej opiece jako Królowej Polski, co może okazać się brzemienne w skutkach.Kolejny wykład, poświęcony sektom i sposobom radzenia sobie z nimi, wygłosił Andrzej Wronka ze stowarzyszenia Effatha, który przywiózł ze sobą serię podręcznych, pomocnych publikacji.W sobotnie popołudnie odsłonięto tablicę upamiętniającą złożone przez uczestników śluby maryjne. Tablicę poświęcił przeor, O. Stanisław Go. Następnie na cmentarzu uczestnicy złożyli hołd poległym powstańcom styczniowym, składając kwiaty i zapalając znicze na ich mogile. Modlono się też w intencji tragicznie zmarłego przed kilkoma laty zasłużonego O. Marka Smei. Modlitwie na cmentarzu przewodniczył Ks. Piotr Baranowski.

W ramach popołudniowej „rekreacji” uczestnicy wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego.Uczestnicy z uwagą przyjęli wykład promieniującego skromnością, spokojem i radością, choć bardzo zapracowanego egzorcysty, Ks. Edmunda Szaniawskiego MIC z Lichenia, który udzielił wszystkim cennych porad i błogosławieństwa.

Sobotni wieczór zakończył wykład Krzysztofa Zagozdy nt. obrazów NMP z wizerunkiem orła białego.

Jak zawsze, środowisko bydgoskie zadbało o wszelkie niezbędne paramenty, a także prawdziwe świece z pszczelego wosku, czyniąc zadość przepisom liturgicznym w tym względzie. Dziękujemy!

Uczestnicy.

Więcej zdjęć w galerii NRL.