wtorek, 4 maja 2010

Warszawa: Msza trydencka w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Jak informuję KAI, w poniedziałek 10 maja w warszawskiej Bazylice Św. Krzyża zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Msza zostanie odprawiona po łacinie, w starszej formie rytu rzymskiego, z liturgicznym wykonaniem „Requiem” Mozarta w wykonaniu orkiestry i chóru Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina. Homilię wygłosi o. Jacek Salij OP.

"Poniedziałek 10 maja 2010 to trzydziesty dzień po śmierci ofiar katastrofy smoleńskiej – zgodnie ze zwyczajem chcemy tego dnia wrócić pamięcią do tego narodowego dramatu i gorliwie polecać dusze ofiar Miłosiernemu Bogu" - przypomina Paweł Milcarek, publicysta katolicki.

Milcarek przypomina, że pomysł odprawienia Mszy trydenckiej w intencji ofiar katastrofy lotniczej zrodził się w pierwszych dniach po tragedii pod Smoleńskiem. Inicjatywa zyskała poparcie metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza.

W trakcie Mszy orkiestra i chór Uniwersytetu Muzycznego im Fryderyka Chopina wykonają, liturgicznie i w całości, "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Homilię wygłosi dominikanin o. prof. Jacek Salij.

"Będziemy się modlili w jednej z najpiękniejszych świątyń Warszawy, pełnej pamiątek z dziejów Kościoła i chrześcijańskiego Narodu. Chcemy się pomodlić za zmarłych, wychodząc ze ściśnienia serca, powiedzieć Panu Bogu, że chcemy Polskę kochać inaczej, szlachetniej, z odwagą nawracania się, gdy tylko przychodzi łaska" - zapowiada Milcarek.

Msza w Bazylice Świętego Krzyża rozpocznie się o godz. 17.00 i poprzedzi obchody oficjalne, które zaplanowane są w Archikatedrze św. Jana o g. 19.00. Mszę św. w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin odprawi tam abp Kazimierz Nycz. W Eucharystii wezmą udział także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.