poniedziałek, 31 maja 2010

Przegląd wydarzeń w maju

W sobotę 1 maja w katedrze Św. Krzyża w Opolu miał miejsce Sakrament Małżeństwa oraz Msza św. wg Mszału bł. Jana XXIII. Celebransem był ks. Rafał Rusin, oprawę muzyczną zapewniła Schola Cantores Minores Wratislavienses z Wrocławia.

W dniu 4 maja 2010 r. abp Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski wydał Dekret erygujący Duszpasterstwo Wiernych Korzystających z Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego w Archidiecezji Wrocławskiej.

W sobotę 8 maja w Koszutach Małych koło Słupcy w parafii pw. św. Bartłomieja odprawiona została śpiewana Msza Święta w rycie klasycznym. Msze w tej parafii będą odprawiane w drugie soboty miesiąca o godz 13.00.

W poniedziałek 10 maja w warszawskiej Bazylice Św. Krzyża została odprawiona uroczysta Msza święta Requiem w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Najświętszą Ofiarę sprawował ks. Wojciech Grygiel FSSP. Kazanie wygłosił o. Jacek Salij OP.

W czwartek 13 maja w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w kościele OO. Bonifratrów w Krakowie została odprawiona Uroczysta Msza św. z asystencją diakona i subdiakona. Celebransem był ks. Wojciech Grygiel FSSP, funkcję diakona pełnił ks. dk Artur Gielata, zaś subdiakona ks. dk Piotr Maroszek. Obaj studiują w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Zostali wyświęceni na diakonów 8 maja 2010 r. w Katedrze na Wawelu.

22 maja (sobota) ksiądz prałat Henryk Błaszczyk odprawił Mszę w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Klebarku Wielkim pod Olsztynem.

23 maja (niedziela) w kościele oo. Bonifratrów w Krakowie ks. bp Tadeusz Pieronek udzielił sakramentu bierzmowania i odprawił Mszę św. wg Mszału bł. Jana XXIII.

W dniach 27-29 maja, w krakowskiej bazylice oo. dominikanów odbywały się rekolekcje przed uroczystością Najświętszej Trójcy. Zakończyły się one celebracją chorałowej (tradycja dominikańska) Wigilii tej uroczystości w formie zwyczajnej. Konferencje głosił o. Wojciech Gołaski OP. Nagrania z rekolekcji będą sukcesywnie publikowane na stronie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

30 maja (niedziela) w kościele Św. Krzyża w Rzeszowie, o godz. 15 odbyła się uroczysta Pierwsza Komunia Święta wg tradycyjnego obrządku.