czwartek, 6 maja 2010

Mity o Mszy trydenckiej

Przy wsparciu naszej redakcji powstała w interencie nowa cenna inicjatywa. Ks. Grzegorz Śniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza zdecydował się założyć blog, na którym rozwiewa stereotypy dotyczące Mszy trydenckiej. Oto co sam pisze o nowym blogu:

O czym jest ten blog?

Ten blog powstał z potrzeby "demitologizacji" liturgii w klasycznym rycie rzymskim zwanym (niezbyt szczęśliwie) "trydenckim". Potrzeba ta wynika z mojego duszpasterskiego doświadczenia, gdyż nazbyt często spotykam się "mitami" na temat Mszy trydenckiej i tego co się z nią wiąże. Co gorsza, nawet wierni zaangażowani w życie Kościoła często mają, delikatnie rzecz ujmując, duże braki w tej materii. Te braki zaś wypełniają "mity" i tym podobne różne błędne obiegowe opinie. Katolicy zaś nie mogą wierzyć w "mity" i "obiegowe opinie" ale mają żyć w prawdzie.

Dla kogo jest ten blog?

Prezentowana "demitologizacja" nie jest przeznaczona dla "doświadczonych" wiernych, którzy regularnie uczestniczą w tej formie liturgii bądź w różny sposób uczciwie zmierzyli się z tematem, ale dla tych którzy dopiero poznają duszpasterstwa tradycyjne lub szukają podstawowych informacji w kluczu: Msza trydencka, tradycja katolicka, katolicy integralni, sobór, reforma, etc.