środa, 26 maja 2010

Dobiegła końca XXVIII Pielgrzymka Paryż-Chartres

Agencja AFP zmieściła w dniu 24 maja 2010 depeszę informującą o rozpoczynającej się pielgrzymce Paryż-Chartres, która wyruszyła ze stolicy Francji w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Jak co roku, także i teraz, próżno by szukać chociażby wzmianki na ten temat w serwisie Radia Watykańskiego lub KAI.

Około 8000 tradycyjnych katolików wzięło udział w XXVIII Pielgrzymce w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Pielgrzymi wyruszyli w sobotę rano spod paryskiej katedry Notre-Dame, aby, po trzech dniach marszu w pełnym słońcu, dotrzeć w poniedziałkowe popołudnie do Chartres.

Do pielgrzymów, wśród których było 800 dzieci i 900 obcokrajowców, w Chartres dołączyła grupa około 2000 osób, które przybyły tam, by wspólnie modlić się za Kościół i papieża oraz wziąć udział w uroczystej Mszy św. celebrowanej przez ks. Gillesa Wacha, przeora generalnego Instytutu Chrystusa Króla, w katedrze Notre-Dame.

W Mszy św. wziął udział biskup Chartres Michel Pansard.

Pielgrzymka do jednego najważniejszych miejsc kultu maryjnego we Francji, której organizatorem od 1983 jest, uznane przez Watykan, stowarzyszenie Notre-Dame de Chretiente, przyciąga małżeństwa, rodziny i osoby duchowne.
„Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi +Kościół, nasza Matka+. Po raz pierwszy dołączyły do nas grupy z Włoch i Estonii” – mówi Jean-Louis Noel, rzecznik prasowy stowarzyszenia, podkreślając „wymiar duchowy, który jest motorem pielgrzymki”.

Każdego roku rośnie liczba młodych pątników. Według organizatorów średnia wieku wynosi 21 lat. Najstarszy uczestnik miał 89 lat i, mimo swojego wieku, pokonał o własnych siłach całą, 100-kilometrową, trasę pielgrzymki.

„Nasilające się ostatnio ataki przeciw papieżowi i Kościołowi wzmocniły wiarę i stały się bodźcem do wzięcia udziału w pielgrzymce dla wielu osób” – tak Jean-Louis Noel wyjaśnia wzrost liczby uczestników w porównaniu do ubiegłych lat.

Po raz pierwszy złożył wizytę pielgrzymom i uczestniczył we wspólnej modlitwie w czasie postoju w Gas (departament Eure-Loir) kardynał Andre Vingt-Trois, arcybiskup Paryża, przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji.
Organizatorzy zapowiedzieli już hasło przyszłorocznej pielgrzymki: „Ewangelia życia”.

Tłumaczenie: Katarzyna Szczepańska-Wocial
Foto: strona internetowa organizatorów pielgrzymki