sobota, 24 kwietnia 2010

Cæremoniale Romanvm - portal o liturgii papieskiej

W ostatnich dniach otwarty został nowy portal o liturgii - Cæremoniale Romanum - Liturgia et mores Curiæ Romanæ ("Ceremoniał Rzymski - Liturgia i zwyczaje dworu papieskiego") - caeremonialeromanum.com.

Jak sama nazwa wskazuje będzie on podejmował tematykę liturgii papieskiej. Autor, jeden z naszych redakcyjnych kolegów, we wstępnym artykule napisał:
Portal ten ma zamiar stać się miejscem, gdzie czytelniczy z całego świata (stąd pewne językowe "wariacje"), a szczególnie z Polski, znaleźć będą mogli ogrom materiałów ukazujących tradycje, liturgię i zwyczaje dworu papieskiego. Sama liturgia papieska zdaje się być tematem nie dość odkrytym, nieco zapomnianym. Próżno jest szukać obszernej literatury podmiotu i przedmiotu, szczególnie w języku polskim, co sprawia, że wyszukiwanie pewnych informacji staje się ogromnie trudne dla kogoś, kto nie wie gdzie i tak naprawdę czego szukać. W miejscu tym będziemy chcieli zgromadzić rozrzucone w całej sieci internetowej i po wielu opracowaniach fragmenty omawiające temat liturgii sprawującej się w Wiecznym Mieście, gdzie swą siedzibę ma Namiestnik Chrystusowy, Następca św. Piotra, czyli papież.
Portal ten posiada także własną stronę na facebook.com, galerię obrazów, która ma być na bieżąco rozbudowywana, a także oficjalny kanał youtube, gdzie umieszczony został prosty klip promujący stronę:


Wraz z autorem, mamy nadzieję, że ta inicjatywa "choć w niewielkim stopniu przyczyni się do rozkochania czytających te słowa w liturgii Kościoła świętego".