piątek, 12 lutego 2010

Rola matek w nowych ruchu liturgicznym

Wdrażaj chłopca w prawidła jego drogi, a nigdy nie zejdzie z niej i w starości."
Księga Przysłów 22:6

Na portalu NLM katechetka Deborah Morlani dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami na temat rozwoju nowego ruchu liturgicznego w rodzinach. Niedawno wpadł mi w ręce komentarz pewnego katolickiego męża i ojca - pisze autorka - który przypomniał mi o ważnej i wyjątkowej roli katolickich matek w nowym ruchu liturgicznym. Komentarz był bardzo prosty: „Moja żona jest prawdziwą mistrzynią we wprowadzaniu roku liturgicznego w nasze życie rodzinne.” Zadanie to jest rzeczywiście istotną częścią nowego ruchu liturgicznego, bowiem sprawia że rodziny pozostają zakorzenione w świętej liturgii — źródle i szczycie chrześcijańskiego życia. Dzięki zakorzenieniu rodziny w roku liturgicznym uzyskujemy człowieka, dla którego Bóg jest centrum życia oraz kontynuację formacji i uświęcenia katolickiej rodziny płynącą ze świętej liturgii. To z kolei łatwiej przekłada się na własne dorosłe życie, czy to w stanie duchownym, zakonnym czy świeckim, i dalej na życie nasze i bliźnich. Najwyraźniej w nowym ruchu liturgicznym każdy z nas ma istotną rolę do odegrania, przy czym w sferze „kościoła domowego” zadanie wprowadzenia życia liturgicznego do domu zdaje się być w większości domów domeną matki, która dla swojej rodziny zgodnie z biegiem kalendarza liturgicznego planuje i organizuje uroczystości, wikt, robótki artystyczne, piosenki, bajki i modlitwy, wraz z należytą katechezą. Właśnie dlatego rola katolickiej matki w nowym ruchu liturgicznym jest tak ważna i niezastąpiona, bowiem to właśnie w ognisku domowym zasiewa i pielęgnuje się formacyjne ziarna życia liturgicznego.
Odnosząc się do powyższego, istotną przeszkodą dla katolickich matek, które pragną wprowadzić w domu życie liturgiczne jest to, że nie wyniosły tradycji, zwyczajów i uroczystości związanych z rokiem liturgicznym z domu rodzinnego. Nie wychowywano ich w duchu życia życiem liturgicznym. Niestety na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci mamy do czynienia z prawdziwym ubóstwem w tej dziedzinie i stąd wiele katolickich matek staje przed wyzwaniem nauki i odkrywania owych skarbów na nowo. Ale przecież nie są same, więc odwagi! Obecnie mamy wiele znakomitych materiałów autorstwa innych katolickich mam, które podjęły owo wyzwanie, napisały artykuły na ten temat i podzieliły się wieloma spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym względzie.
Materiały pomocnicze do obchodzenia roku liturgicznego w domu nie muszą być wcale drogie, a obecnie wiele z nich można ściągnąć za darmo z internetu. Jedną z polecanych stron internetowych jest portal Catholic Culture i jego sekcja poświęcona rokowi liturgicznemu, w której można znaleźć objaśnienia różnych świąt wraz z praktycznymi pomysłami na różne odświętne receptury, robótki artystyczne, modlitwy czy obyczaje. Jest sporo innych użytecznych stron internetowych. Postaramy się zamieścić na NLM łącza i materiały, dzięki którym możemy podzielić się pomysłami na wprowadzanie liturgicznego życia do domu i rodziny — „NLM dla Mam".
Pragnę zachęcić mamy do zakorzeniania rodzin w świętej liturgii przez wprowadzanie roku liturgicznego do swoich domów. Może jest ziarnko prawdy w powiedzeniu, że „dłoń kołysząca kołyskę rządzi światem", bowiem katolickie mamy mogą mieć ogromny wpływ na następne pokolenie katolików, zasiewając ziarna, które rozkwitną i przekażą skarbnicę dalej. Podejmując to wyzwanie katolickie mamy będą nie tylko świadkami duchowego wzrostu własnego i rodziny, lecz obejmą swoją własną ważną działkę w krzewieniu nowego ruchu liturgicznego.

tłum. Anna Kaźmierczak

Temat podjęty przez autorkę jest ze wszech miar godny zainteresowania. Na polskojęzycznych stronach internetowych znajdziemy także wiele cennych treści, z których warto regularnie uzupełniać swoją wiedzę dotyczącą roku liturgicznego. Polecamy zwłaszcza blog Święci Pańscy.