czwartek, 4 lutego 2010

Francuscy biskupi z "pokolenia Benedykta XVI"

Informowaliśmy niedawno o święceniach diakonatu i subdiakonatu w Instytucie Dobrego Pasterza, których udzielił bp Marc Aillet, ordynariusz diecezji Bayonne. Z tej okazji celebrował on także Mszę św. pontyfikalną w kościele św. Eligiusza w Bordeaux.

Tym razem będzie mowa o innym biskupie francuskim z "pokolenia Benedykta XVI", mianowanym przez Papieża w kwietniu 2008 r. biskupem pomocniczym w diecezji Nanterre. Jest nim bp Nicolas Brouwet. Podobnie jak bp Aillet jeszcze przed swoją nominacją znany był z częstych celebracji Mszy św. wg tradycyjnego Mszału. Komentatorzy m.in. w tym upatrywali jedną z przyczyn decyzji Benedykta XVI, który dąży do "odświeżenia" francuskiego episkopatu.
Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w 2009 r. bp Brouwet brał czynny udział w słynnej pielgrzymce z Paryża do Chartres. 31 maja, jeden pełny dzień, przemierzał całą trasę wraz z pątnikami. Natomiast we wrześniu br. pielgrzymował wraz z Bractwem Kapłańskim Św. Piotra do Ars. 12 września odprawił Mszę św. trydencką w tamtejszej bazylice, przy ołtarzu z relikwiami św. Jana Marii Vianneya.


Jak informują francuskie media w następną niedzielę 7 lutego bp Brouwet odprawi kolejną Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele Saint-Jean-Baptiste w Plessis-Robinson. Msza św. będzie odprawiona w intencji dziękczynnej za to co udało się uczynić w tym mieście w ramach wdrożenia postanowień motu proprio Summorum Pontificum.