czwartek, 31 grudnia 2009

Przegląd wydarzeń w grudniu

4 grudnia (noc z piątku na sobotę) o godz. 23 w kościele ojców karmelitów bosych na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu odprawiona została po raz kolejny żałobna Msza święta za spokój duszy Wolfganga Amadeusza Mozarta, w kolejną rocznicę śmierci kompozytora, wraz z wykonaniem jego słynnego „Requiem”.

6 grudnia, a także 20 grudnia (niedziela) o godz. 14:30 w kaplicy św. Aleksandra Bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (Diecezja Sosnowiecka) została odprawiona Msza św. trydencka. Celebracje odbywać się będą się w tym kościele regularnie w każdą 1 i 3 niedzielę każdego miesiąca.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia br., w kościele Matki Bożej Królowej w Poznaniu ks. Marcin Węcławski odprawił Mszę św. wg Mszału św. Piusa V. Msze św. w tym kościele odprawiane są w każdą II niedzielę miesiąca o godz. 15.

13 grudnia (niedziela) o godz. 17:30 w kościele Personalnej Parafii Akademickiej pw. św. Ireneusza BM w Częstochowie, ul. Kilińskiego 132, została odprawiona czytana Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Następna Msza św. odbędzie się najprawdopodobniej w niedzielę 17 stycznia w kościele św. Józefa.

Rekolekcje Adwentowe, podczas których odprawiano Mszę św. w rycie klasycznym, zostały przeprowadzone w Rzeszowie (6-8.12.), Poznaniu, Krakowie, Lublinie i Opolu (18-20.12.)

20 grudnia (niedziela) została odprawiona Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele pw. Św. Józefa w Świdnicy. Od stycznia 2010 Msza będzie odprawiana z reguły w każdą IV niedzielę miesiąca.

W tym roku wierni w Polsce mogli wysłuchać Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawianej w nocy, wg formularza na Boże Narodzenie, czyli Pasterki w Bytomiu, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu.

27 grudnia ks. Bernard Zieliński odprawił w kościele pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie uroczystą Mszę świętą z asystą, którą stanowili ks. Sławomir Skoblik jako diakon i ks. Piotr Baranowski jako subdiakon. Oprawę muzyczną zapewniła Schola Lux Cordis z parafii św. Brata Alberta w Gdańsku-Przymorzu.