środa, 21 października 2009

Większość Włochów chce Mszy trydenckiej w swojej parafii

Portal Fronda.pl powołując się wyniki badań przeprowadzone we Włoszech informuje, że dwóch na trzech Włochów nie ma nic przeciwko temu, by w ich parafii na równych prawach mogła być odprawiana Msza Święta w rycie trydenckim.

Włoski Instytut Badań Statystycznych i Opinii „Doxa”, we współpracy z portalem Paixliturgique.com postanowił sprawdzić podejście mieszkańców Italii do nadzwyczajnego rytu Mszy Świętej. Okazało się, iż 71 proc. z nich nie widzi nic zdrożnego w tym, by oba ryty mogły funkcjonować na równych prawach w ich parafii. Tolerancja jest nieco wyższa wśród starszych Włochów – spośród tych, którzy ukończyli 54. rok życia, zgadza się na to 76 proc. osób.

Jednocześnie aż 21 proc. katolików twierdzi, że chętnie uczestniczyłoby w Eucharystii w rycie nadzwyczajnym co tydzień, zaś co ósmy – co miesiąc. Jednocześnie 35 proc. przychodziłoby na Mszę w rycie trydenckim rzadziej niż co miesiąc lub w ogóle nie jest tym zainteresowana.

Co ciekawe, wedle badania aż 58 proc. włoskich katolików słyszało o Motu proprio „Summorum Pontificum”, które ułatwiło odprawianie Mszy św. w rycie nadzwyczajnym w parafiach, i zna jego treść. Znajomość dokumentu jest większa wśród wiernych, którzy częściej biorą udział w niedzielnej Eucharystii.