niedziela, 18 października 2009

Tradycyjna Msza św. powróciła do Bazyliki Św. Piotra

Po niemal 40-letniej przerwie w Bazylice Św. Piotra ponownie została odprawiona pontyfikalna Msza św. wg Mszału św. Piusa V. Sprawował ją w dzisiejszą niedzielę abp Raymond Leo Burke. Tym niezwykłym wydarzeniem zakończyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana w Rzymie z okazji II rocznicy wejścia w życie motu proprio Summorum Pontificum. W Mszy św. brało udział ponad 100 kapłanów, licznie zgromadzeni Franciszkanie i Franciszkanki Niepokalanej. Liturgia odbywała się w wypełnionej po brzegi kaplicy Adoracji Eucharystycznej.
Podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański papież Benedykt XVI zwrócił się do zgromadzonych z następującymi słowami: "Pozdrawiam uczestników konferencji na temat motu proprio Summorum Pontificum, która odbywa się w tych dniach w Rzymie".
Konferencja zorganizowana została w dniach 17-18 października przez włoskie stowarzyszenie Giovani e Tradizione we współpracy z Komisją Ecclesia Dei. Spotkanie także otworzyła Msza św. pontyfikalna w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Odprawił ją w dniu wczorajszym bp Athanasius Schneider z Karagandy, autor poczytnej książki na temat Komunii Św. pt. "Dominus est".


Więcej zdjęć z konferencji można zobaczyć na stronach messainlatino.it, oraz orbiscatholicus.org. Nagranie filmowe: Jan Bentz.