sobota, 31 października 2009

Przegląd wydarzeń w październiku

Z okazji X rocznicy regularnej celebracji Mszy świętej według Mszału z 1962 r. w archidiecezji wrocławskiej, 4 października 2009 r. we Wrocławiu odprawiona została uroczysta Msza św. (Missa coram episcopo) w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem Metropolity Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego. Uroczysta liturgia miała miejsce w kościele NMP na Piasku.

Od drugiej niedzieli października, tj. od 11 października w kościele OO. Bonifratrów w Krakowie odprawiana jest regularnie w niedziele druga Msza święta w rycie klasycznym o godz. 19:30.

W kościele akademickim pw. św. Józefa w Tarnowie od października Msza św. odprawiana jest w każdą I i III niedzielę miesiąca o godzinie 10:00. Dotychczas była tam ona obecna zaledwie jeden raz w miesiącu.

W niedzielę 18 października br. o godz. 15 w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp. została odprawiona Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

W niedzielę 18 października br. w Kolbuszowej koło Rzeszowa została odprawiona Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Sprawował ją x. dr Krzysztof Tyburowski w tamtejszym kościele farnym.

18 października (niedziela) w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Wierzchucinku, wsi położonej w powiecie bydgoskim, w gminie Sicienko, Diecezja Bydgoska, można było wysłuchać Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Msza św. będzie odprawiana co drugą niedzielę przez ks. proboszcza Wiesława Skibę.

W sobotę 24 października odbyła się VI Pielgrzymka Środowisk Liturgii Łacińskiej na Jasną Górę. O 14.30 została odprawiona Msza św. w klasycznym rycie rzymskim w Kaplicy Cudownego Obrazu, o godz. 16.00 miała miejsce Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, zaś o godz. 17.30 odbyło się spotkanie integracyjne dla uczestników.