poniedziałek, 12 października 2009

Promocja numeru specjalnego Christianitas: "Historia Mszy"

Około siedemdziesiąt osób przybyło do sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski, aby w dniu 10 października br. uczestniczyć w spotkaniu promocyjnym najnowszego numeru czasopisma Christianitas, który w całości zawiera książkę autorstwa pana Pawła Milcarka pt. "Historia Mszy - Przewodnik po dziejach liturgii rzymskiej". Książka miała być pierwotnie rozszerzeniem artykułu opublikowanego w 2001 roku w Christianitas pt. "Dossier - Między Mszą a Mszą". Sam autor przyznał jednak, że rozwój rytu rzymskiego tak go pochłonął, że wyszła z tego publikacja o objętości ponad 400 stron.

Za stołem prezydialnym zasiedli Michał Barcikowski z redakcji Christianitas, sam autor oraz księża liturgiści: ks. Maciej Zachara MIC - wykładowca liturgiki w seminarium ojców marianów oraz ks. Piotr Grzywaczewski - ceremoniarz ordynariusza płockiego, wykładowca liturgiki w seminarium duchownym w Płocku. Ze względu na chorobę na spotkanie nie przybył o. Tomasz Grabowski OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Dobrym podsumowaniem książki i toczącej się na spotkaniu dyskusji jest opinia ks. Macieja, który stwierdził, że w podejściu do reformy posoborowej mieszają się trzy płaszczyzny: idee ekspertów liturgicznych Soboru, zawartość dokumentów zatwierdzonych przez Sobór oraz reforma liturgiczna wdrożona po Soborze. Niewątpliwie praca doktora Milcarka pozwala na precyzyjne rozróżnienie tych trzech powszechnie mylonych i mieszanych aspektów.