wtorek, 27 października 2009

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego ponownie odprawi Mszę św. trydencką

W czwartek 7 stycznia 2010 r. o godz. 17:00 w Bazylice Laterańskiej św. Jana w Rzymie, kard. Antonio Cañizares Llovera, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, po raz kolejny celebrował będzie uroczystą Mszę św. pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Informację taką znajdujemy na stronie internetowej Australijskiego Bractwa Księży Katolickich, organizującego w Rzymie w pierwszych dniach stycznia 2010 r. Konferencję pod hasłem "Rok Kapłański".

Przypominamy, że Jego Eminencja odprawił już pontyfikalną Mszę św. w rycie klasycznym 21 kwietnia 2009 r. także w Bazylice Laterańskiej. Decyzja kard. Cañizaresa, aby celebrować publicznie tradycyjną liturgię wypływa wyłącznie z jego własnej inicjatywy jako Prefekta najważniejszej w Kościele Kongregacji odpowiedzialnej za liturgię.
"...fakt, że ryt jest „nadzwyczajnym” nie powinien oznaczać, że ma być używany tylko przez kapłanów i wiernych, którzy posługują się wyłącznie nadzwyczajnym sposobem celebracji. Jak zaleca ks. Bux, byłoby czymś bardzo pozytywnym, gdyby kapłani celebrujący na co dzień w sposób „zwyczajny”, używali również od czasu do czasu rytu „nadzwyczajnego”. Chodzi tu o skarb, którym jest dziedzictwo wszystkich i do którego, w ten czy inny sposób, wszyscy powinni mieć dostęp. Dlatego można by było zaproponować, w szczególnych okazjach, korzystanie ze starego Mszału..."

Kard. Antonio Cañizares Llovera, Wstęp do książki "Reforma Benedykta XVI" ks. Nicoli Buxa