niedziela, 9 sierpnia 2009

Żeńskie zgromadzenia tradycyjnej obserwancji

Za niemieckim portalem summorum-pontificum.de prezentujemy niektóre żeńskie zgromadzenia tradycyjnej obserwancji, w których siostry żyją na co dzień liturgią celebrowaną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Benedyktynki z Le Barroux
Od roku 1979 w Le Barroux obok klasztoru męskiego istnieje także żeńska gałąź benedyktynek. Konwent został zatwierdzony przez Stolicę Świętą w 1989 r., zaś w 1992 r. podniesiono go do rangi opactwa. Dokładna liczba sióstr żyjących w klasztorze nie jest bliżej znana. Podstawą jego funkcjonowania jest działalność introligatorska, tkactwo i produkcja konfitur.

Benedyktynki Maryi Królowej Apostołów
Zgromadzenie to powstało w 1995 r. jako zgromadzenie oblatek pod pieczą Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra w USA w pobliżu Nowego Jorku. W 2006 r. siostry osiedliły się w Kansas w klasztorze Efez na zaproszenie biskupa Finna, który nadał im status zgromadzenia diecezjalnego. Konwent liczy 18 sióstr i pewną liczbę nowicjuszek.

Kanoniczki Matki Bożej
We francuskiej, alpejskiej miejscowości Gap swój klasztor mają Kanoniczki Matki Bożej - żeńska fundacja Kanoników Regularnych z Lagrasse w Langwedocji, niedaleko hiszpańskiej granicy. Oba zgromadzenia oddalone są od siebie kilkaset kilometrów. Mimo to, na ich czele stoi jeden opat z Lagrasse.

Oaza Jezusa Najwyższego Kapłana
Klasztor leży w Argentona w pobliżu Barcelony. Został założony w 1965 r. Następnie klasztor podporządkował się biskupowi Rangelowi z Diecezji Campos, a tym samym przeszedł pod opiekę Bractwa Św. Piusa X. W roku 2005 blisko 25 sióstr zwróciło się do Komisji Ecclesia Dei z prośbą o rekoncylicję, w następstwie czego zgromadzenie zostało kanonicznie zatwierdzone sui iuris na prawie papieskim.

Adoratorki Królewskiego Serca Jezusa
To zgromadzenie powstało jako fundacja Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana. Główny ośrodek życia sióstr stanowi liturgia i modlitwa chórowa. Zgromadzenie nie należy jednak do klauzurowych, udziela czynnego wsparcia dla księży z ICR. Obecnie, zgromadzenie z siedzibą w pobliżu włoskiego Gricigliano, liczy ok. 10 sióstr. W planach jest otwarcie klasztoru w USA, gdzie Instytut opiekuje się licznymi parafiami.

Służebniczki Niepokalanego Serca Maryji
Zakon ma swoją siedzibę w Still River w stanie Massachusettes. Wspólnota rozwinęła się z domu rekolekcyjnego, który pozostawał pod wpływem ks. Leonarda Feeneya. Prowadził on, podobnie jak abp Lefebvre walkę z modernistycznym zagrożeniem w Kościele. Feeney został rekoncyliowany w 1972 r., co zakończyło jego spór z Kościołem wokół dyskusji o dogmacie "extra ecclesiam nulla salus". Zgromadzenie posiada uregulowany status kanoniczny. Konwent był do czasu wejścia w życie Summorum Pontificum jedynym miejscem w diecezji Worcester, gdzie odprawiano Mszę tradycyjną.

Karmelitanki Bose z Valparaiso
Pierwotnie zgromadzenie miało swoją siedzibę w Las Vegas. Nie dziwi więc fakt, że siostry przebywające w tym mieście z trudem znajdowały zrozumienie. W 2000 r. zostały zaproszone przez biskupa Bruskewitza z Lincoln i przybyły do miejscowości Valparaiso w Nebrasce. Tam został wybudowany ich nowy klasztor w starym stylu. Za jego murami siostry prowadzą ukryte życie z dala od świata, przepełnione modlitwą i pokutą.

Pokutniczki od Ducha Świętego
Historia zgromadzenia Pokutniczek od Ducha Świętego rozpoczęła się w 1945 r. w Vikowitz w Czechosłowacji. Podczas zimnej wojny siostry musiały opuścić ten kraj i osiedlić się ostatecznie w Niedaltdorf w rejonie Saary w Niemczech. Prowadziły tam dom opieki. Swój szczególny charyzmat upatrują w uczestnictwie w Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim i w autentycznym naśladownictwie Jezusa Chrystusa, jego całego życia jako ofiary przebłagalnej łącząc ofiarę przebłagalną złożoną przez Jezusa na krzyżu z ofiarą Mszy św.

Siostry Klaryski z Klasztoru Betlejem
Klasztor Betlejem w Sulgen w Szwajcarii udzielił gościny małej wspólnocie kontemlacyjnej franciszkańskich sióstr, które żyją według reguły św. Klary z Asyżu, w posłuszeństwie wobec pasterzy Kościoła katolickiego, w szczególności wobec Papieża. Zgromadzenie zostało założone w grudniu 1992 r., a w styczniu 2000 r. otrzymało kanoniczne zatwierdzenie przez biskupa Bazylei jako klasztor na prawie diecezjalnym. W marcu 2000 r. siostry wprowadziły się do nowego domu w Sulgen i przekształciły się w konwent. Siostry trudnią się drobnym rolnictwem i produkują różańce, obrazki i inne dwocjonalia, które można kupić w przyklasztornym sklepiku.

Dominikanki od Ducha Świętego
Francuskie dominikanki od Ducha Świętego są kongregacją działającą na podstawie prawa papieskiego w ramach zakonu św. Dominika. Używają w liturgii języka łacińskiego i uczestniczą w Mszach św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Na pierwszym miejscu w życiu sióstr znajduje się liturgia codziennego oficjum. We Francji prowadzą 6 szkół, których utrzymanie stanowi ich zwykłą pracę.

Małe Siostry Dobrego Pasterza
Zgromadzenie powstało 8 września 2008 r. Małe Siostry Dobrego Pasterza będą apostolskie w prawdzie i głębi, w sercu i duchu - na obraz Dobrego Pasterza. Poświęcają wiele czasu modlitwie, rozmyślaniu i duchowej lekturze. Siostry wspomagają kapłanów z Instytutu Dobrego Pasterza i tak samo jak oni zachowują tradycyjny ryt rzymski znajdujący się w czterech księgach liturgicznych z 1962 roku. Siostry mieszkają w Courtalain we Francji.

Misjonarki Bractwa Chrystusa Kapłana i Maryi Królowej
Zgromadzenie zostało zatwierdzone przez arcybiskupa Julián Barrio Barrio z archidiecezji Santiago w 1999 roku. Żyje wyznawaniem rad ewangelicznych posłuszeństwa, ubóstwa, czystości i dążenia do doskonałości w miłości. Jego celem jest uświęcanie członków poprzez naśladowanie Jezusa Chrystusa i Maryję Dziewicę. Siostry wspierają działalność Bractwa Chrystusa Kapłana i Maryi Królowej, działającego w Hiszpanii.