czwartek, 13 sierpnia 2009

Tradycyjna odnowa w USA

Radio Watykańskie poinformowało o wynikach badań opublikowanych 11 sierpnia br. przez Center for Applied Research in the Apostolate przy uniwersytecie Georgetown, które dotyczyły oczekiwań młodych Amerykanów wobec życia zakonnego i kapłańskiego. Ukazały one, że młode pokolenie amerykańskiego duchowieństwa chce powrotu do tradycyjnych form życia wspólnego, modlitwy i ubioru.
„Bardziej atrakcyjne staje się życie zakonne we wspólnocie, z chórowymi modlitwami, wspólnotową Eucharystią i liturgią godzin” – stwierdziła s. Mary Bendyna prowadząca badania. – Młodzi ludzie wydają się być bardziej przekonani do wierności Kościołowi i poszukują wspólnot, których członkowie noszą stroje zakonne”. Pokolenie wybierające drogę powołania zakonnego wyraźnie chce różnić się od poprzedników, którzy w latach posoborowych ściągnęli habity, wyprowadzili się z klasztorów, zdobywali tytuły naukowe, pracowali w nowych dla duchownych dziedzinach. Studium potwierdza, że tzw. zmodernizowane po Soborze Watykańskim II instytuty zakonne są mało atrakcyjne dla młodych ludzi.
Celem dopowiedzenia warto dodać, że USA są krajem, w którym następuje najbardziej dynamiczny powrót do tradycyjnych form liturgicznych.

źródło: ecclesiadei.org