piątek, 14 sierpnia 2009

Msza tradycyjna przyciąga i cieszy wiernych

Parafie w USA zyskują nowych wiernych dzięki sprawowaniu mszy w rycie tradycyjnym.

Doskonałym przykładem na wzrost liczby wiernych dzięki wprowadzeniu mszy łacińskiej jest parafia Niepokalanego Poczęcia w Fitchburgu oraz parafia pod wezwaniem świętego Pawła w Warren.
Na msze odprawiane w tradycyjnym rycie przychodzą nie tylko wiekowi wierni, ale i osoby, które wcześniej nie uczęszczały na msze i zgromadzenia wiernych. Co więcej, na mszach pojawia się również wielu członków innych okolicznych parafii.
Jak mówi ojciec Daniel J. Becker, proboszcz parafii Św. Pawła, tej wiosny rozpoczął nie tylko celebrować mszę w rycie tradycyjnym w niedziele o godzinie 10.30, ale i w dni powszednie o 8.30. Parafianie zarówno starsi, jak i młodzi, chętnie uczęszczają na msze w rycie łacińskim, są zadowoleni, że nie muszą już odbywać długich podróży w celu wzięcia w nich udziału – podkreślił duchowny.
Od dnia 28 czerwca br. Parafia Niepokalanego Poczęcia rozpoczęła odprawianie mszy łacińskiej w każdą niedzielę o 8.00 rano. Każdą mszę poprzedza spowiedź oraz różaniec. Na zakończenie zawsze odbywa się spotkanie przy kawie i przekąskach, dla uczestników zgromadzenia. Jak mówi proboszcz parafii, ksiądz Thien X. Nguyen, wierni wielokrotnie podkreślili już, że wprowadzenie mszy tradycyjnej nie tylko wniosło do parafii nowe życie, ale i dla wielu z nich jest źródłem radości i nadziei.
Parafianie cieszą się z możliwości wyboru rytu mszy w jakiej będą brać udział. Okazuje się, iż do kościoła, dzięki sprawowaniu mszy łacińskiej wracają osoby, które odeszły z parafii wiele lat temu. Ludzie nie odbierają już takiej formy mszy jako coś wyjątkowego czy dziwnego – jest to dla nich już stały element działalności ich parafii.
W parafii Niepokalanego Poczęcia w Still River, msza tradycyjna odprawiana jest od stycznia tego roku dla stowarzyszenia Służebników Niepokalanego Serca Maryi, jednak jak podkreśla proboszcz, każdy jest na nich mile widziany. Niedzielne msze gromadzą pełen kościół wiernych. Którzy mają do dyspozycji mszaliki z tłumaczeniem, a czytanie i kazanie wygłaszane jest w języku angielskim.
Starsi parafianie podkreślają, iż uczestniczenie w mszy tradycyjnej to dla nich powrót do wspomnień, czasów dzieciństwa. „Taka msza jest naprawdę piękna – mówi wierny z parafii Still River, Robert Belanger- Poczułem się jakbym znów miał 20 lat. Różnica jest jednak wielka, teraz ludzie nie rozumieją już łaciny.”
Początkowo wielu parafian obawiało się, iż nie poradzą sobie z uczestnictwem we mszy prowadzonej po łacinie, jednak dzięki mszalikom znajdującym się na każdej ławce obawy te rozwiały się.
W Fitchburg można także poprosić o ślub lub chrzest w tej wyjątkowej formie. Jak mówi proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia w Fitchburgu – od chwili kiedy wprowadzono regularne msze łacińskiego grona członków parafii przeniosło się już na stałe 14 rodzin z innych ośrodków w okolicy.

Źródło: christianitas.pl, Tanya Connor - The Catholic Free Pres